И нженерните войски на САЩ, които отговарят за маршрута на нефтопровода Dakota Access, решиха да променят трасето на тръбите.
Това стана след над половин година на протести, по време на които индианците от резервата „Стоящата скала” бяха бити, разпръсквани с водни струи, арестувани, подлагани на блокади, глад и унижения, но накрая победиха.
Откриха рекордно находище на шистов нефт в САЩ
Добивът на газ и петрол = земетресения
Полагането на тръбите на нефтопровода „Достъп до Дакота” (Dakota Access) от компанията Energy Transfer Partners беше спряно от инженерните войски на САЩ. Преди това президентът Барак Обама наложи вето на проекта, но това не спря щатските власти.
Първоначално трасето трябваше да минава в района на разположения на север по река Мисури град Бисмарк с предимно бяло население. След протести там обаче беше решено подземните тръби да бъдат положени на територията на индианския резерват.
През пролетта местните индианци направиха палатков лагер, който повече от половин година блокира достъпа на компанията до терена за строителство.
Щатските власти и въоръжената охрана на нефтопровода многократно се опитваха да разгонят демонстрантите.
На 3 септември от компанията, изграждаща нефтопровода се опитаха да преминат през лагера с булдозери, като насъскаха кучета и използваха лютив спрей срещу протестиращите. Всичко това пред погледите на полицията.
През октомври властите арестуваха над 140 индианци, като потърпевши се оплакаха от „необичайно грубо отношение”. При един от арестите например задържано момиче от лагера е било принудено да се съблече гола пред полицаите, претърсена, след което била затворена зад решетки, без да ѝ дадат дрехи.
Конфликтът ескалира още повече в края на ноември. Денят на благодарността беше отбелязан със сблъсъци с полицията и охраната на нефтопровода. Срещу демонстрантите бяха използвани водни струи и гранати със сълзотворен газ, но служителите на реда не успяха да премахнат палатковия лагер.
По молба на местната администрация за уреждане на конфликта на помощ дойдоха и военни. Така, в края на месеца командването на инженерния корпус на сухопътните войски на САЩ изиска премахване на палатките, но индианците продължиха протеста и не отстъпиха.
На 28 ноември губернаторът на щата Северна Дакота издаде заповед за незабавна евакуация на протестиращите, посочвайки като причина влошените атмосферни условия. Въпреки ниските температури и снега участниците в протеста обаче не напуснаха лагера.
Местните власти няколкократно блокираха достъпа до лагера, спирайки снабдяването с храна и вода. Глоби бяха налагани на хората, които доставяха гориво и храна за демонстриращите. Известно време дори бяха заключени и мобилните тоалетни на палатковия лагер.
По-рано вождовете на индианските племена от Канада и северните части на САЩ решиха да се обединят в борбата срещу строителството на нови енергийни трасета в обитавани от тях райони. Представители на 50 индиански народа от Северна Америка се обявиха против сондажите за шистов газ и нефт в защитени зони и резервати.
Индианците посочиха, че трасето на нефтопровода Dakota Acceess може да нанесе непоправими щети на местните водни басейни и ще затрудни достъпа на други племена до питейна вода. Нещо повече, трасето преминава през исторически места, свещени за индианците.
Така командването на инженерните войски в крайна сметка реши да се откаже от одобрения от инвеститорите маршрут на нефтопровода с дължина 1 825 км, който ще доставя 470 000 барела петрол дневно от шистовите находища в Северна Дакота до рафинериите в Илинойс. Проектът на стойност 3,8 млрд долара трябваше да бъде завършен в края на годината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!