Б елият дом призова за спешни действия срещу климатичните промени, като представи днес пространен федерален доклад за ефектите на глобалното затопляне върху територията на САЩ и върху американската икономика и здравето на американците, предадоха световните агенции.
В документа се посочва, че глобалното затопляне превръща бързо САЩ в буреносно и опасно място, отбелязва Асошиейтед прес. В документа, съдържащ 840 страници, се отбелязва, че все още не е прекалено късно да се предотврати най-лошото, свързано с климатичните промени.
Но ако САЩ и светът на променят начина, по който те използват енергията, то те ще познаят повече щети и опасности от тези, описани с големи подробности в документа, предупреждава Хенри Джейкъби, един от авторите на федералния доклад и експерт от Масачузетския технологичен институт.
Докладът разглежда в регионален и национален план ефектите на глобалното затопляне за разлика от неотдавна появили се доклади на ООН, в които бяха описани вредите от глобалното затопляне върху Северна Америка като цяло. Докладът е дело на Националната академия на науките и на 13 правителствени агенции.
В него се посочва, че интензивността, честотата и продължителността на най-силните американски урагани е нараснала в сравнение с началото на 80-те години на миналия век, но засега не е ясно колко от всичко това се дължи на причинено от човека затопляне.
Зимните бури са нараснали по честота и интензивност в сравнение с 50-те години на миналия век, се акцентира също в доклада. Пороите пък са се увеличили с 71% в американския Североизток.
Горещи вълни, като тази в Тексас от 2011 г. и в Средния запад от 2012 г. ще се разпрострат според прогнозите из цялата страна, се допълва в документа. Сушите в Югозапада се очаква да станат по-сериозни. Нивото на моретата се е покачило с 20 сантиметра от 1880 г. насам и се прогнозира да се повиши между 0,3 метра и 1,2 метра до 2100, се допълва в доклада.
От януари 2010 г. 43 щата в САЩ са поставили поне един месечен рекорд за горещина. През същата година Калифорния дори е счупила рекорда по горещина. В последните 51 месеца щатите са поставили 80 месечни рекорда за горещина, 33 рекорда за прекалено влажно време, 12 рекорда за липса на дъжд и само 3 рекорда за застудяване.
В доклада се предупреждава, че климатичните промени заплашват здравето на хората по много начини, които са представени детайлно.
Във финансово отношение цената също е голяма. Само наводненията може да струват на САЩ до 2100 г. 325 милиарда долара в най-лошия случай. А сушите и горещините от 2011 г. и 2012 г. вече излязоха на икономиката на САЩ 10 милиарда долара.
Природни катастрофи за милиарди долари поразяват навсякъде САЩ, но най-често те се случват в Тексас, Оклахома и Югоизтока на страната, се отбелязва в доклада. Първоначална версия на доклада беше представена през 2013 г., припомня Ройтерс. Сред множество коментари и критики тя беше ревизирана от над 240 учени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!