Британските въоръжени сили разработват план за евентуален удар срещу Иран поради опасения във връзка с програмата на Техеран за обогатяване на уран, пише в. "Гардиън".
Британското министерство на отбраната смята, че САЩ може да ускорят плановете за ракетна атака срещу някои ключови ирански обекти.
Предвиждайки евентуална атака, британски високопоставени служители в сферата на отбраната обсъждат къде ще е най-добре да разположат в близките месеци кораби и подводници, въоръжени с ракети "Томахок", като част от въздушна и морска кампания.
Те смятат, че САЩ може да поискат от тях разрешение да използват за удари британската база на о. Диего Гарсия в Индийския океан. САЩ вече са използвали тази база за предишни операции при конфликти в Близкия изток.
Според източници на "Гардиън" от Белия дом
Иран отново влиза във фокус след революцията в Либия
При всички положения Барак Обама няма желание да ангажира САЩ в нова военна операция преди следващия ноември, когато са президентските избори. Същевременно обаче разузнаването има все по-притеснителни данни от Иран, така че може да се наложи Вашингтон да вземе по-активна позиция по въпроса.
Следващата седмица се очаква и докладът на Международната агенция по атомна енергетика.
Според висш служител в Белия дом Иран се е оказал доста издръжлив спрямо санкциите и по-меките опити на Запада да ограничи обогатяването на уран. По думите му освен това "Иран отново изглежда агресивен, без да знаем защо".
Режимът вероятно се е възстановил от пораженията на компютърният червей Stuxnet, за който се смята, че е разработен от САЩ и Израел. Половината от центрофугите на Иран са били засегнати от кибер атаката.
Сега Техеран разполагал и с по-добре защитени ядрени обекти,
които би било трудно да се атакуват по въздуха.
Според данните на "Гардиън" една евентуална бъдеща военна операция в Иран ще разчита именно на удари по въздуха. Няма планове за сухопътна атака, освен включването на ограничен брой военни от специалните части.
Британското правителство желае да намери разрешение чрез преговори, но всички възможности трябва да останат на масата, казал говорител на военното ведомство, цитиран от изданието.
"Министерството на отбраната постоянно разработва планове за всякакви международни ситуации. Някои от тях са поставят повече проблеми от други," казва друг източник на "Гардиън".
Смята се, че Иран, който повтаря, че разработва ядрената си програма само заради гражданското й приложение,
вече има достатъчно материал за от две до четири ядрени бойни глави
По оценките на експерти, на Техеран ще са нужни още около две години, докато разработи и ракети за тях.
Според информация на "Ню Йорк Таймс" от уикенда, САЩ вече разглеждат възможността да установят по-сериозно военно присъствие в региона.
Според вестника Вашингтон обмислял да изпрати няколко бойни кораба, както и да подобри сътрудничеството си във военната област със Саудитска Арабия, Кувейт, Бахрейн, Катар, Оман и ОАЕ.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху и министърът на отбраната Ехуд Барак се опитват да разубедят повечето министри, които са против идеята за атака срещу ядрените обекти на Иран, пише израелският в. "Аарец".
В понеделник Барак опроверга съобщения в местни медии, според които двамата с Нетаняху вече са взели
решение да атакуват Иран
въпреки мнението на главнокомандващия и на шефа на разузнаването.
Според "Аарец" повечето от осемте ключови министри също са против такава операция.
Единствено Нетаняху, Барак и външният министър Авигдор Либерман подкрепят "военното решение", насочено срещу Иран.
Против са обаче вътрешният министър Елиаху Ишай, лидер на ултраортодоксалната партия "Шас", Дан Меридор, оглавяващ разузнаването, Зеев Б. Бегин - министър без портфейл, министърът по стратегическите въпроси Моше Аялон и финансовият - Ювал Щайниц.
Те са на мнение, че Израел трябва да продължи опитите да мобилизира Запада за икономически натиск срещу Иран, доколкото Израел не може да си позволи самостоятелна военна намеса, несъгласувана със САЩ.
Като се позовава на министри, висши дипломати и служители от министерството на отбраната, вестникът твърди, че докладът на МААЕ за иранската ядрена програма, очакван на 8 ноември, ще упражни "решаващо влияние" върху израелския кабинет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!