Агенцията за национална сигурност на САЩ с години е събирала масиви от данни за имейли и интернет трафик на американски граждани, пише британският в. "Гардиън" на уебсайта си, изваждайки на бял свят още една програма за масово следене, засягаща граждани на САЩ, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Програмата започнала малко след терористичните нападения от 11 септември 2001 г., с разрешението на правителството на Джордж У. Буш.
Според директора на АНС ген. Кийт Алегзандър, който оглавява също киберкомандването на САЩ, програмата била прекратена през 2011 г., защото АНС преценила, че не била ефикасна за предотвратяване на терористични заговори.
Генералът уточнил, че всички събрани данни били изчистени през 2011 г. Те включвали имейл и IP адреси на потребителите, но не и съдържанието на електронните съобщения.
"Гардиън" публикува документи с подробности за събирането на тези данни, макар че самата програма беше описана по-рано този месец от в. "Вашингтон пост", отбелязва АП.
Най-новите разкрития на "Гардиън" последваха тези на бившия консултант на АНС Едуард Сноудън за две тайни програми на агенцията за проследяване на телефонни и интернет комуникации.
Вчера директорът на АНС оповести още подробности за 54 терористични заговора, които са били осуетени от програмите за електронно следене.
В реч в Балтимор ген. Алегзандър каза, при 50 от 54-те случая се е стигнало до арести или задържания. Той уточни, че 25 от тези арести или задържания са били извършени в Европа, 11 - в Азия и 5 - в Африка. 13 от осуетените терористичните нападения били подготвяни на територията на САЩ, добави шефът на АНС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!