"Изявлението на "Гугъл", че хакери, вероятно от Китай, са се опитали да проникнат в Джимейл акаунтите(google.com/accounts) на високопоставени американски официални представители е много сериозно и се проверява от правителството на САЩ", заяви държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън.
"Много сме обезпокоени от съобщението за пиратска акция, която според компанията е дошла от Китай, за събиране на пароли на притежатели на имейли в "Гугъл". Ние приемаме сериозно Тези твърдения и ги проверяваме", каза Клинтън на пресконференция.
Тя прехвърли по-нататъшните въпроси по темата към "Гугъл" и ФБР, което ще води разследването.
Вчера "Гугъл" съобщи, че предполагаеми китайски хакери са се
опитали да откраднат паролите на стотици притежатели на имейли
акаунти, сред които имало високопоставени американски
правителствени представители, китайски активисти и журналисти.
Ерик Грос, представител на "Гугъл", съобщи, че имейлите в Gmail на висши американски представители, военни, журналисти, на китайски дисиденти и др. са били мишена на пиратска атака.
От "Гугъл" са успели да предотврати атаката. Според Грос тя е идвала от северозападния китайски град Цзинан.Но говорителят на Белия дом Джей Карни заяви, че няма причина да се смята, че при хакването е било проникнато в джимейл акаунтите на американски официални лица.
Миналата година Гугъл води дълга борба с китайското правителство. След като обяви, че не може да приеме цензурата на Китай и кибератаките му, компанията през март т.г. реши повече да не цензурира сайта си на китайски език и да го прехвърли в Хонконг.
В Китай има около 457 милиона потребители на интернет.
Правителството създаде "Велика защитна стена" (Great Firewall),
която цензурира в интернет всички деликатни теми като правата на
човека или критиките към комунистическия режим и блокира
мрежите "Фейсбук", "Туитър", "Дейлимоушън" и "ЮТюб".
Атаките се извършват толкова бързо, че светът има нужда от приемането на своеобразен договор за неразпространение на киберударите, предупредиха представители на компании за интернет сигурност.
Наталия Касперски, съосновател на компанията за антивирусни програми "Касперски", подчерта, че фирми като нейната обезвреждат за 24 часа около 70 хил. опита за проникване в компютрите на клиентите и за кражба на техните лични данни.
На конференцията Шон Хенри, зам.-директор на ФБР, заяви, че само миналата година федерални агенти са арестували над 200 киберпирати.
Същевременно хакери от групировката, нарекла се "Анонимните", спечелила си известност с атаки срещу противници на сайта "Уикилийкс" и на неговия създател Джулиан Асандж, призоваха в "Туитър" за атака срещу сайта на МВФ заради гръцката криза, предаде Франс прес.
"Анонимните" смятат, че подобна атака ще е израз на протест срещу ограниченията, наложени на Гърция от МВФ в рамките на спасителния план за Атина.
Хакерите приканиха последователите си масово да започнат да посещават сайта на МВФ. Така той ще бъде претоварен и ще блокира.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!