С тотици работници на площадката за ядрени отпадъци в Ханфорд във Вашингтон бяха евакуирани, след като се срина тунел пълен с радиоактивни материали. Засега няма данни за замърсяване.
Мистерия с повишени нива на радиация над цяла Европа
Ядрени инциденти, по-тежки от Чернобил
Кракът на слона – едно от лицата на аварията в Чернобил
Американското министерство на енергетиката съобщи, че е активирало протокола за спешни операции в малката селскостопанска община в централната част на Вашингтон, на около 320 км. от Сиатъл.
Предполага се, че са се сринали два участъка от тунел дълъг 109,1 метра, висок 6,7 метра и широк 5,9 метра, в който се съхраняват радиоактивни материали.
Реакторите, намиращи се в Ханфорд, са произвеждали плутоний за американската програма за ядрено оръжие, включително и за бомбите, пуснати над Хирошима и Нагасаки, и гориво от уран. Производството на плутоний е прекратено през 1980 г., а през 1989 г. започва разрушаването и заравянето на радиоактивните отпадъци и съоръжения.
Робърт Алварес, бившият министър на енергетиката на САЩ, когато заемаше поста определи работата като „операция с много висока степен на опасност”.
Работници са забелязали рязко пропадане на почвата с над метър в близост до един от една от площадките за преработване на ядрени отпадъци.
„Към момента няма данни за освобождаване от замърсяване”, се казва в изявление на министерството на енергетиката. „Пропадането на почвата е открито по време на рутинно наблюдение на района от работниците”.
Тунелите са дълги стотици метри и се намират на около 2 метра под земята. Стените им са с дебелина близо 30 см.
Едно от предположенията за възможната причина за инцидента е, че работниците са създали вибрации, които са довели до срутването на тунела.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!