А мериканският президент Доналд Тръмп предупреди сирийското правителство, че САЩ са готови да ударят страната на Башар Асад отново, ако има нови атаки с химическо оръжие в Сирия, съобщи Би Би Си (BBC).
ВИЖТЕ УДАРИТЕ НА САЩ, ВЕЛИКОБРИТАНИЯ И ФРАНЦИЯ В ГАЛЕРИЯТА
Предупреждението идва след като САЩ, Великобритания и Франция поразиха с ракети три сирийски обекта в отговор на предполагаемата атака с химическо оръжие в град Дума на 7 април. Сирийското правителство категорично отрича да е използвало химическо оръжие и твърди, че химическата атака е измислена от бунтовниците.
Атаката на съюзниците представлява най-значителното нападение срещу правителството на Асад от западните сили за седемте години гражданска война в Сирия.
Това е позицията на България за ударите в Сирия
Путин: Русия осъжда нападението над Сирия
Меркел: Военният удар срещу Сирия беше необходим
В същото време кореспондентът на NOVA в САЩ определи реакциите в страната след въздушните удари над Сирия като „доволно спокойни“. „След „бомбастичните” съобщения в социалната мрежа Туитър на Доналд Тръмп, в които той изглеждаше, че се заяжда не само със Сирия и Башар Асад, а и с Русия и Путин, това породи напрежение, че импулсивният президент с огромни вътрешни проблеми може да вземе по-крайно решение за остър конфликт в Сирия, който да ескалира отношенията с Русия“, коментира Дараков.
„Тази много прецизна въздушна акция, без нито една жертва, обаче показва, както написа и самият Tръмп в Туиър, че „мисията е изпълнена“, каза още той.
A perfectly executed strike last night. Thank you to France and the United Kingdom for their wisdom and the power of their fine Military. Could not have had a better result. Mission Accomplished!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 14, 2018
Дараков подчерта: „Остават обаче критиките, че САЩ, както при президента Обама, така и сега при президента Тръмп, нямат ясна стратегия за Сирия, както и план как да не се позволи „Ислямска държава“ да се разпространява на територията на страната“.
Още по темата чуйте във видеото горе.
Доналд Тръмп в "Туитър": Готви се, Русия, ракетите ни идват в Сирия
Сирийската армия евакуира ключови сгради в Дамаск
Какво ще се случи сега?
Фокусът ще бъде върху град дума и посещението на инспекторите от Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО). Сирия съобщи, че е посрещнала представителите на ОЗХО в Дамаск в събота и улеснява посещението на мястото на предполагаемата химическа атака.
Сирийската армия информира в събота, че Източна Гута, където се намира град Дума, е освободен от последните бунтовници и отново е под контрола на армията.
Страните, извършили ударите срещу Сирия,
Франция, САЩ и Великобритания, представиха в събота на 12-те си партньори в СС на ООН проект за резолюция за Сирия,
включваща създаването на нов механизъм за разследване на употребата на химическо оръжие, съобщиха дипломатически източници, цитирани от Франс прес. Преговорите по текста, редактиран от Франция, започват в понеделник. Дата за гласуване още не е определена, понеже Париж иска да даде време за „истински преговори“, според източниците.
За първи път в Съвета се предлага текст, обединяващ химически, хуманитарен и политически аспект на уреждането на седемгодишния конфликт. Проектът беше разпространен сред членовете на Съвета по-малко от 24 часа след ракетните удари.
Ужас в Сирия: поне 70 жертви на предполагаема атака с газ
Доналд Тръмп: Русия и Иран подкрепят животното Асад
Текстът, с който АФП разполага, осъжда най-категорично всички случаи на употреба на химическо оръжие в Сирия,
особено атаката на 7 април в Дума, и предвижда създаването на независим механизъм за разследване и посочване на отговорните „въз основа на принципите на безпристрастност и професионализъм“. Той изисква също така Сирия да сътрудничи изцяло на ОЗХО.
По отношение на хуманитарната помощ проектът призовава да бъде установено „трайно прекратяване на огъня“ и всички страни членки да използват влиянието си за неговото прилагане. Текстът изисква „хуманитарен достъп без ограничения“ в цяла Сирия и възможността за „медицински евакуации в случай на необходимост“.
В политическия аспект проектът изисква „сирийските власти да се включат в междусирийски преговори добросъвестно, конструктивно и без предварителни условия“, продължавайки последните дискусии от 3 март в Женева. Тези преговори, които сега са в мъртва точка, трябва да засегнат управлението, конституционния въпрос, изборите, контратероризма и мерките за доверие. Накрая текстът задължава генералния секретар на ООН Антониу Гутериш да докладва за изпълнението в 15-дневен срок след приемането му.
СС отхвърли в събота руската проекторезолюция, призоваваща за осъждане на „агресията“ на САЩ, Великобритания и Франция
срещу Сирия – вот, отразяващ подкрепата за съюзническите удари по химически обекти. Но вотът в края на спешното заседание, свикано от Русия, също така отново демонстрира парализата на най-могъщия орган на световната организация в справянето със сирийския конфликт, отбелязва АП.
Само две страни подкрепиха Русия - Китай и Боливия. Осем страни членки гласуваха против руския проект – САЩ, Великобритания, Франция, Великобритания, Холандия, Швеция, Кувейт, Полша и Кот Д'Ивоар. Четири страни се въздържаха – Етиопия, Казахстан, Екваториална Гвинея и Перу.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!