А гресивното преследване, което предприема американското правителство срещу изтичанията на информация, и усилията му да контролира информацията, оказват смразяващ ефект върху журналистите и хората, които правят разкрития, засягащи властите.
Това се казва в доклад за свободата на медиите при управлението на президента на САЩ Барак Обама, съобщи Асошиейтед прес.
Комисията за защита на журналистите проведе първото си проучване на медийните свободи в САЩ във време, когато американските власти предприемат невиждан брой преследвания срещу правителствени източници и конфискации на документи на журналисти.
Обикновено комисията се съсредоточава върху защитата на свободата на медиите в чужбина. Автор на анализа, озаглавен "Правителството на Обама и медиите", е бившият главен редактор на в. "Вашингтон пост" Ленард Дауни-младши.
В доклада се отбелязва, че Обама е дошъл на власт с обещание за открито и прозрачно управление, след като е критикувал потайността на правителството на своя предшественик Джорд У. Буш, но не е изпълнил своето обещание.
Според Дауни при управлението на Обама "правителствените служители все повече се страхуват да говорят пред медиите".
"Войната на правителството с изтичанията на информация и усилията му да контролира информацията са най-агресивните, които съм виждал от времето на Никсън, когато бях един от редакторите, участвали в разследването на "Вашингтон пост" по случая "Уотъргейт", пише авторът, който сега е преподавател по журналистика в щатския университет на Аризона.
Дауни е интервюирал множество репортери и редактори след тазгодишните разкрития, че властите тайно са иззели разпечатки на телефонни разговори на журналисти на Асошиейтед прес и използвани от журналистите списъци с телефонни номера.
Той е разговарял и с журналисти, срещу чиито източници са били предприети преследвания по обвинения в углавни престъпления.
Заподозрените за обсъждане на класифицирана информация все повече стават обект на разследване, проверки с детектор на лъжата, следене на телефонните им комуникации и кореспонденцията им в интернет, а вече и следене от колеги по линия на нова "Програма за вътрешна заплаха".
За да заобиколи журналистите, Белият дом разгръща своя мрежа от уебсайтове и социални медии и дори създава информационен бюлетин в интернет, за да разпространява благоприятна информация и снимки.
В някои случаи Белият дом публикува видеозаписи от срещи на Обама с видни личности, при положение че тези прояви не са били включени в открития за обществеността президентски график, а са били държани в тайна.
Според доклада служители на Белия дом отхвърлят становището, че правителството ограничава прозрачността или информацията.
По думите на президентския говорител Джей Карни подобни оплаквания са част от "естественото напрежение" между Белия дом и медиите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!