А мериканският президент Доналд Тръмп обеща да наложи митата от 25% за вноса на стомана и 10% за алуминия, като избра Германия като пример за назидание и подчерта, че приятелски страни като Мексико, Канада, Австралия и други могат да бъдат пощадени.
Напрежението расте, САЩ готвят да ударят Китай със санкции
Задава ли се търговска война между ЕС и САЩ
Тръмп отказа да се ръкува с Меркел
„Ще бъдем много честни, ще бъдем много гъвкави”, заяви Тръмп от Овалния кабинет в Белия дом, като посочи победителите и губещите в това, която сам определи преди няколко дни като „търговска война”.
Днес Тръмп сложи подписа си под документа за новите мита върху вноса на алуминий и стомана в САЩ. Те ще влязат в сила след 15 дни, като Мексико и Канада ще бъдат изключени от тях временно.
Президентът заяви, че това може да стане и за постоянно, но само ако предоговарянето в полза на САЩ на тристранното споразумение за свободна търговия НАФТА върви добре.
„Ако стигнем до сделка, най-вероятно няма да налагаме митата на тези две страни”, каза Тръмп и добави, че Австралия също ще бъде пощадена.
„Имаме много близки отношения с Австралия, имаме търговски излишък, страхотна държава, дългосрочен партньор, ще направим нещо с тях”, посочи той. „Ще направим нещо и за някои други страни”.
Същевременно Тръмп беше категоричен, че Германия - най-голямата икономика в Европейския съюз, ще бъде ударена с новите мита.
Той обвини управляващите в Берлин, че „се възползват” от САЩ и не допринасят достатъчно за финансирането на НАТО.
„Ако погледнете НАТО, където Германия плаща един процент, а ние плащаме 4,2% от много по-голям БВП - това не е справедливо”, поясни Тръмп. „Затова гледаме на търговията и гледаме на военните, и до известна степен те вървят ръка за ръка”.
Междувременно единадесет държави днес подписаха умалена версия на Транстихоокеанското партньорство (ТPP), което ще намали митата помежду им, точно когато президентът на САЩ Доналд Тръмп иска да ги повиши, след като оттегли Вашингтон от споразумението за свободна търговия.
Министрите на външните работи на Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур и Виетнам официално създадоха това, което сега е известно като Цялостно и прогресивно споразумение за транс-тихоокеанско партньорство (CPTPP), пазар с половин милиард души, държавите от който представляват 13,5% от световната икономика.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!