С АЩ са изправени пред "икономическа война" с Китай, която може да завърши с поражение, коментира главният политически стратег в администрацията на президента Тръмп Стив Банън в интервю за либералната медия "Америкън проспект" (The American Prospect).
"В момента сме на прага на икономическа война с Китай... Те не се срамуват да кажат какво правят. Една от двете държави ще бъде хегемон през следващите 25 или 30 години и това ще са те, ако продължаваме в този дух", смята Банън.
Тръмп обеща "огън и ярост" на КНДР, Пхенян се прицели във военна база на САЩ
Как ще реагира Китай при война межди САЩ и КНДР
Напрежението расте, САЩ готвят да ударят Китай със санкции
“За мен икономическата война с Китай е всичко. И ние трябва да сме маниакално фокусирани върху нея. Защото ако я загубим, то след 5, най-много 10 години, ще достигнем инфлексната точка, преломния момент, след който няма да успеем никога да се възстановим", предупреди Банън.
Той посочи, че за да избегне това Вашингтон възнамерява да приложи разпоредбата от Раздел 301 на Търговския закон от 1974 година. Въпросният раздел дава на американския президент правото да предприеме едностранно всички необходими мерки за борба с политиката, законодателството или действията на чуждестранна държава, която нанасят вреди на търговията на САЩ или престъпва международните споразумения.
В случая с Китай става дума за предполагаеми нарушения в сферата на интелектуалната собственост на американски компании, които развиват дейността си в азиатската страна, както и за дъмпинг при продажбата на стомана и алуминий на американския пазар.
Банън посочи, че американска военна интервенция в Северна Корея не е на дневен ред.
"Няма военно решение, забравете го. Докато някой не реши уравнението, което показва, че десет милиона души в Сеул умират през първите 30 минути от конвенционални оръжия, не знам за такива разговори, няма военно решение тук, те ни спипаха".
Вместо това, според Банън, САЩ трябва да засилят натиска върху Китай с икономически мерки, защото единствено Пекин може да спре севернокорейския лидер Ким Чен Ун.
Банън посочи, че постоянно се бори с т. нар. "търговски гълъби" в администрацията на Тръмп, които са против мерки срещу Китай и отличи сред тях лобито на банката "Голдман скас" (Goldman Sachs).
Във връзка със събитията от Шарлотсвил съветникът на президента определи етнонационалистите като "сбирщина от клоуни" и "загубеняци".
Интервюто с Банън идва, след като в понеделник американският държавен глава Доналд Тръмп подписа меморандум, с който назначи търговския представител на САЩ Робърт Лайтхайзър да определи дали китайската политика ощетява американските инвеститори, или компании. Президентът се закани с ответни мерки срещу Китай.
В отговор китайският министър на търговията излезе с писмено изявление, в което изрази "сериозните си притеснения" и предупреди, че политика на американски търговски протекционизъм ще принуди Пекин "да предприеме подходящи мерки, за да защити законните си права и интересите" и заплаши: "Китай няма да седи безучастно".
Why Steve Bannon shared his plans for the Trump administration w/ a progressive news outlet https://t.co/okiYlxl1KH pic.twitter.com/2TU0sELLMH
— Business Insider (@businessinsider) August 17, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!