Президентът на Венецуела Уго Чавес обяви, че страната му ще купи от Русия десетки модерни танкове, защото се чувства заплашена от подготвяно споразумение за увеличаване на американското военно присъствие в съседна Колумбия, съобщиха Асошиейтед прес и ИТАР-ТАСС.
Ние ще купим няколко танкови батальона, заяви Чавес на пресконференция в столицата Каракас.
Той допълни, че се надява да сключи сделката по време на визитата си в Русия през септември.
Правителството на Чавес е закупило от Русия от 2005 г. оръжия за над 4 млрд. долара, включително хеликоптери, изтребители и автомати Калашников, припомня АП.
Социалистическият лидер нарече решението на Колумбия да предостави седем от военните си бази на американски военни "враждебен акт" и "истинска заплаха" за Венецуела и левите й съюзници.
Той предупреди, че нарастването на американското военно присъствие може да доведе до война в Южна Америка, но не даде знак, че армията на Венецуела се мобилизира за евентуален конфликт.
Чавес отхвърли обвиненията на колумбийските власти, че Венецуела доставя в Колумбия оръжия за действащите там левоекстремистки групировки.
Кубинският лидер Фидел Кастро също заяви, че евентуалното предоставяне на колумбийски военни бази за операции на американската армия срещу наркомафията представлява "заплаха" за всички латиноамерикански страни, но главно за Венецуела, предаде Франс прес.
Кастро, който се обявява в подкрепа на мерките на Чавес да засили отбранителната способност на страната си, заявява, че Венецуела "се въоръжава не против братския народ на Колумбия, а против империята (САЩ - б.ред.) която вече се опита да го свали (Чавес - б.ред.), а сега смята да разположи край венецуелската граница най-модерните си оръжия".
"Родината на Симон Боливар днес е страната, която безпокои най-много САЩ заради историческата си роля в борбите са освобождение на народите на Америка", добавя кубинският лидер, който продължава да е твърде влиятелен, въпреки че от три години се е оттеглил от властта.
Всички страни от латиноамериканската "антиимпериалистическа" левица (Венецуела, Еквадор, Никарагуа и Боливия) изобличиха принципното споразумение между Богота и Вашингтон, обвиняван, че в миналото е подкрепял диктатори и военни преврати в Латинска Америка, отбелязва АФП.
Лидерите на тези страни смятат, че САЩ използват войната срещу дрогата като претекст за укрепване на военното си присъствие в региона, посочва Ройтерс.
Бразилия и Чили, смятани за по-умерени, изразиха безпокойство по повод на споразумението за базите и поискаха среща на южноамериканския Съвет за отбрана.