Бившият президент на САЩ Джордж Буш-младши се самоопредели като дисидентски глас в собственото си правителство против войната в Ирак, предадоха Франс прес и ДПА.
Буш, който нареди на американски войски да навлязат в тази страна през март 2003 г., за да свалят от власт режима на Саддам Хюсеин, даде първото си интервю, откакто напусна Белия дом през януари миналата година.
Поводът бе предстоящото днес излизане на неговите мемоари.
"Бях дисидентски глас. Не исках да използвам сила.
Исках да дам шанс на дипломацията", каза бившият президент на САЩ пред американската телевизия Ен Би Си.
Попитан за ролята на неговия вицепрезидент Дик Чейни, за когото се твърди, че го е убедил да разпореди военната операция в Ирак, Буш бе лаконичен, че този въпрос не е от значение.
Аз съм човекът, който решава кога атакуваме, подчерта той.
В откъс от своите мемоари, озаглавени Decision Points, бившият президент на САЩ уверява, че "никой не е бил толкова отвратен и гневен, колкото аз,
когато не откриха оръжия за масово унищожение" в Ирак -
чието предполагаемо наличие бе поводът за предприемане на военната операция.
По време на интервюто за Ен Би Си Буш-младши обаче отказа да се извини пред американците за това, че е започнал войната.
"Да се извиня би означавало, че това решение е било лошо. А аз не мисля, че то бе лошо", аргументира се той.
Бившият американски президент допълни, че
"светът е по-добро място без Саддам Хюсеин"
и 25 млн. души "сега имат шанса да живеят в свобода".
Буш, който управлява два последователни мандата от януари 2001 г. до същия месец на 2009 г., довери, че лятото на 2006 г. е било най-лошият период от неговото управление.
Защото тогава мислех, че сме на път да загубим в Ирак, обясни той.
Попитан за скандала с измъчването на иракски затворници от американски войници в затвора "Абу Граиб", западно от Багдад, бившият президент на САЩ потвърди, че тогавашният министър на отбраната
Доналд Ръмсфелд му е предложил да подаде оставка.
"Сериозно помислих дали да приема. Знаех, че това би било много силен знак да заменя шефа на Пентагона след една толкова сериозна грешка. Един важен фактор обаче ме спря: нямаше естествен кандидат, за да го замести", разказа той.
В книгата си бившият президент на САЩ казва, че е смятал, че грубите техники на разпит са необходими, за да бъдат принудени заподозрените терористи да издадат информация за потенциални атаки.
В заключение Джордж Буш-младши каза, че един президент не може да си позволи лукса да се връща назад във времето.
Това бе първото от поредица интервюта, които Буш ще даде във връзка с излизането на своята книга на пазара. Той освен това планира да направи обиколка, за да рекламира мемоарите си.Републиканецът Буш остана в сянка, откакто напусна Белия дом през януари 2009 г., непопулярен в САЩ и в чужбина.
Той все пак се появи на няколко бизнес форума и заедно със своя предшественик на президентския пост - демократът Бил Клинтън, събира пари за Хаити след разрушителното земетресение в най-бедната държава в Западното полукълбо през януари тази година, което причини смъртта на най-малко 250 хил. души.
В интервю за британския в. "Таймс" Буш призна, че
лично е дал разрешение
заподозреният като основен организатор на атентатите от 11 септември 2001 г. Халид Шейх Мохамед да бъде разпитван чрез симулирано давене.
При проведените по този начин разпити Мохамед предоставил информация, която помогнала за предотвратяване на терористични нападения на лондонското летище "Хийтроу" и във финансовия квартал "Канари уорф" в британската столица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!