Б разилският Сенат реши окончателно да отстрани Дилма Русеф от президентския пост заради обвинения в нарушаване на бюджетните закони.
С това свое действие сенаторите сложиха край на 13-годишното управление на левицата в най-голямата държава в Южна Америка. 61 подкрепиха решението, а 20 гласуваха против.
Изпълняващият длъжността президент на Бразилия Мишел Темер ще продължи да заема този пост до края на мандата – 1 януари 2019 година.
Русеф отрече да е извършила нещо нередно и нарече процедурата „държавен преврат”.
По време на продължилото 14 часа заседание тя заяви пред сенаторите, че е невинна и че злоупотребата с процеса по импийчмънт застрашава демокрацията в Бразилия, възстановена през 1985 година след две десетилетия военна диктатура.
Освирквания и викове на разочарование отекнаха в Сената след като резултатът от гласуването се появи на екрана.
Лула да Силва: Няма да приемем държавен преврат
Ново съдебно решение позволи назначението на Лула да Силва
Дилма Русеф: Процедурата по импийчмънт е държавен преврат
Сенаторите, гласували за импийчмънт, запяха националния химн, някои развяваха бразилски флагчета, докато съюзниците на Русеф стояха с каменни лица.
Meanwhile, #Brazil's interim President Michel #Temer to be sworn later today after senate vote oust #Rousseff https://t.co/O5rQAtVgQX
— Alhagie Jobe (@freejobe39) August 31, 2016
Около 50 леви демонстранти се събраха пред президентския дворец, за да изразят подкрепата си за Русеф.
В центъра на град Бразилия извънредни мерки за сигурност и затворени булеварди около сградата на Сената, предизвикаха огромни задръствания. Полицията очаква масови протести по-късно през деня.
Русеф, която е от лявата Работническа партия, е обвинена в недекларирано вземане на държавни заеми, за да запуши дупките в бюджета през 2014 година, като маскира проблемите на страната, която потъва във все по-дълбока рецесия.
След като решиха за отстраняването на Русеф, сенаторите гласуваха отделно дали да ѝ бъде позволено да заема държавна служба. 42 от 81 бяха за забрана, което обаче е по-малко от нужното мнозинство от две трети.
Дилма Русеф пък призова поддръжниците си да се борят срещу нейното отстраняване.
„Обръщам се към тези, които гласуваха за мен на изборите да не се отказват от борбата. Предлагам на всички да се борят за възстановяването на демокрацията”, заяви тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!