Генералният директор на "Бритиш петролиъм" (BP.com) Тони Хейуърд призна, че разливът в Мексиканския залив е резултат от безпрецедентна поредица от слабости, става ясно от подготвения от него текст за изслушването му през комисия на Конгреса.
Разбирам, че хората искат да имат прост отговор за това какво се е случило и кой е отговорен, казва той в текста.
"Истината обаче е, че се касае за едно сложно произшествие, което е предизвикано от комбинация от безпрецедентни слабости. Няколко компании са свързани с това", казва директорът на БП.
Хейуърд ще се яви в четвъртък пред подкомицията за надзор и разследвания в Камарата на представителите.
Конгресмени обвиняват компанията, че е пренебрегнал нормите за сигурност на петролната платформа от съображения за икономии.
Платформата "Deepwater Horizon" потъна на 22 април, след като два дни по-рано на нея имаше експлозия и последвал пожар.
Това предизвика най-тежката екологична катастрофа в Мексиканския залив и в цялата история на САЩ.
Американският президент Барак Обама заяви, че ръководството на БП е
приело да изплати 20 млрд. долара за покриване на щетите,
предизвикани от петролния разлив.
Обама даде да се разбере, че това не е крайната сума, която компанията ще трябва да изплати.
Дължимите суми заради разлива са значителни, каза Обама пред репортери. Той обаче описа компанията като силна и жизнеспособна.
Аз съм абсолютно уверен, че BP ще съумее да изплати своите задължения за петролния разлив по крайбрежието на Мексиканския залив и към американския народ, каза той.
Председателят на борда на директорите на "Бритиш петролиъм" Карл-Хенрик Сванберг обяви, че компанията ще суспендира изплащането на дивиденти за второто тримесечие на годината, за да може да обезщети пострадалите от петролния разлив в Мексиканския залив.
Петролният гигант е отменил пакет от дивиденти на стойност 2,6 милиарда долара, които трябвало да изплати на 21 юни и няма да обявява дивиденти за оставащите две тримесечия от годината.
Сванберг обяви също така, че "Бритиш петролиъм" ще задели първоначална сума от 20 млн. долара за компенсация на засегнатите от екокатастрофата.
След като разговаря с американския президент Обама Сванберг се извини публично на американците за разлива.
Впоследствие му се наложи
да се извини и заради извинението си,
тъй като в изказването си той заяви, че "Бритиш петролиъм" е загрижена за "малките хора", пострадали по един или друг начин от екокатастрофата.
Думите му бяха посрещнати с гневна реакция от американците от южното крайбрежие, които обвиниха шефа на петролния гигант във високомерие.
Сванберг е швед и е възможно причината за гафа да е била чисто езикова, отбелязва Асошиейтед прес.
Говорителят на "Бритиш петролиъм" Тоби Одоун защити Сванберг, като поясни, че недоразумението се е получило заради неточен превод.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!