Г убернаторът на щата Мериленд обяви извънредно положение и се обърна към Националната гвардия, за да се справи с насилието и безредиците в Балтимор, предаде Ройтерс.
Губернаторът Лари Хоган подписа заповедта снощи по молба на градските власти.
Леки коли и поне един магазин бяха опожарени в града. В някои части бяха разграбени магазини. Си Ен Ен показа кадри с дима над подпалена дрогерия, която преди това беше разграбена.
Бунтовете започнаха няколко часа след погребението на Фреди Грей,
25-годишен чернокож младеж, който почина на 19 април, след като бе ранен в полицейския арест.
По последни данни 15 полицаи са ранени при сблъсъците с демонстранти чернокожи младежи.
В Балтимор са били разположени 1500 войници от Националната гвардия, информира Си Ен Ен. Те нямат разрешение да използват огнестрелно оръжие и ще играят спомагателна роля, за да възпрепятстват мародерството, грабежите и вандализма.
В града вече бяха изпратени 500 полицаи от щата Мериленд. Градските власти помолиха съседните щати
да изпратят като подкрепления допълнително 5000 полицаи за възстановяване на реда.
Сцените на насилие се разиграха на по-малко от 5 км от пристанището на Балтимор, популярна туристическа зона, и на 56 км от Белия дом в съседен Вашингтон, отбелязва ДПА.
„Мародерството и актовете на насилие няма да бъдат толерирани.
В отговор приведох в готовност Националната гвардия, за да може бързо да бъде разположена при нужда“, заяви губернаторът, цитиран от Франс прес.
Бейзболен мач на големия стадион в града, предвиден за снощи, беше отменен като предпазна мярка.
Кметът на града Стефани Роулингс-Блейк, която също присъстваше на погребалната церемония,
въведе полицейски час от 22 до 05 ч. за една седмица, считано от днес,
предаде Ройтерс.
Пасторът, който произнесе възпоменателното слово за покойния по време на погребалната служба в църквата вчера, остро порица протестиращите демонстранти, които предизвикаха хаос в града часове след погребението.
„Не това желаеше семейството точно в този ден“, заяви преподобният Джамал Брайънт по телевизията.
В словото си в църквата преди това Брайънт заяви, че смъртта на Грей ще доведе до нови протести и призова присъстващите да се присъединят.
„Смъртта на Фреди не е напразна“, каза той.
„След този ден ние ще продължим да протестираме и да искаме правосъдие. Прекалено сме изпълнени с насилие и омраза, епидемия от убийства залива страната“, заяви на пресконференция преди церемонията активистът на борбата за граждански права на чернокожите Джеси Джексън, който също присъства на службата. Той заклейми
бедността в градовете като „оръжие за масово унищожение“.
Президентът Барак Обама обеща, че федералното правителство ще помогне на властите в Балтимор да реагират на бунтовете. Обама разговаря вчера по телефона с кмета Роулингс-Блейк.
Президентски съветник е разговарял с губернатора на щата Мериленд Лари Хоган. Обама обсъди въпроса и с
министъра на правосъдието Лорета Линч, която положи клетва само няколко часа преди това.
Тя е първата афроамериканка на поста. Обама прие Линч в Овалния кабинет, докато репортажи за сцените на насилие в Балтимор се излъчваха по телевизията.
Министерството на правосъдието също е готово да окаже всяка помощ, която е необходима, заяви Белият дом.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!