А генцията за национална сигурност на САЩ е прекратила подслушването на телефона на германския канцлер Ангела Меркел и на редица други световни лидери, след като Белият дом е научил за тези програми, съобщава вестник "Уолстрийт джърнъл".
Това лято американски и британски медии публикуваха информация за секретни програми на АНС, която им бе предадена от бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън. След това Белият дом започнал вътрешно разследване, което показало, че агенцията е подслушвала телефонните разговори на около 35 държавни глави.
Когато Белият дом научил за програмите, било взето решение
да се прекрати подслушването на някои лидери, в това число и на Ангела Меркел.
Администрацията не е спряла всички подобни програми, тъй като чрез тях се получават необходими на САЩ разузнавателни данни, пише "Уолстрийт джърнъл".
Вестникът отбелязва, че не знае кого от световните лидери, освен канцлера, агенцията е престанала да подслушва.
Според изданието президентът на САЩ Барак Обама в продължение на почти пет години - от встъпването си в длъжност - не е знаел, че американското разузнаване следи разговорите на световни лидери.
Според източници на "Уолстрийт джърнъл" това се дължи на факта, че АНС извършва едновременно толкова голямо количество операции, че просто
не е в състояние да уведомява президента за всяка от тях.
По думите на представител на администрацията конкретните решения се вземат на равнище АНС, президентът не ги подписва. Сега обаче тази практика се преразглеждала.
Президентът на САЩ
Барак Обама не е бил уведомяван през 2010 г. за следенето на телефона на германския канцлер Ангела Меркел,
съобщиха от АНС.
Германският седмичник "Билд ам зонтаг" написа, че
преди три години шефът на АНС ген. Кийт Алекзандър е уведомил Обама за следенето.
Според говорителката на агенцията Вани Вайнс обаче Алекзандър не е обсъждал през 2010 г. с президента Обама никаква предполагаема разузнавателна операция в чужбина, засягаща германския канцлер.
Съобщения в медиите, в които се твърди обратното, не са истина, заяви Вайнс.
До това обяснение се стигна, след като германското списание "Шпигел" съобщи, че личният мобилен телефон на канцлера се е следял от 2002 г., както и че Обама е бил уведомен за това след встъпването си в длъжност, но не е прекратил практиката, отбелязва ДПА.
Германски и американски разузнавателни служители се очаква да се срещнат през идните седмици във Вашингтон, за да обсъдят твърденията, добавя ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!