Губернаторът на Калифорния Арнолд Шварценегер съобщи, че изпраща повече от 200 войници от Националната гвардия на Калифорния на границата на щата с Мексико, съобщиха от офиса му.
След като направи обиколка на границата вчера, Шварценегер заяви на специален брифинг, че планира да изпрати 224 войници от 1 септември тази година.
"Тези мъже и жени ще осигурят така необходимата помощ за охрана на нашата граница, но е важно да запомните, че това е само началото.
Трябва да се намери трайно решение за разбитата ни имиграционна система. Нужно е федералното правителство да увеличи кадрите и финансирането", каза той.
Шварценегер добави, че ще продължи да притиска президента Барак Обама и Конгреса "за повече конкретни действия".
Губернаторът направи изявлението си по време на посещение на база на Националната гвардия на Калифорния в Сан Диего, където са разположени войниците, изпратени в подкрепа на службата за митническа и гранична защита на границата на щата с Мексико, за да се обучават за своята мисия.
Със своите действия губернаторът на Калифорния официално въвежда за първи път военно присъствие по границата на САЩ, които нямат гранични войски.
Досега техните функции се изпълняваха от доброволци и частично от различни държавни служби, но не и официално от военните.
Части на американската армия се включваха само при изключителни обстоятелства.
Националната гвардия на Калифорния ще изпълнява различни задължения, включително проверка на документи за самоличност и криминални случаи.
Ще оказва и допълнителна помощ за охраната на стратегически обекти.
Губернаторът отдавна е убеден, че граничните патрули са необходими за намаляване на незаконното преминаване на границата, трафика на хора и вноса на наркотични вещества.
През юни 2006 г. Шварценегер съобщи, че Националната гвардия на Калифорния временно ще подкрепи федералните усилия за обезопасяване на границата на САЩ с Мексико.
След като операцията бе прекратена, той изпрати писмо до президента Джордж Буш през февруари 2008 г., в което поиска програмата да бъде продължена.То бе последвано от съвместно писмо през април 2008 г. на Шварценегер и губернаторите на щатите Аризона и Ню Мексико, които призоваха Конгреса да продължи операцията.
През април 2009 г. Шварценегер отново се присъедини към губернаторите на югозападните гранични щати в САЩ, които изпратиха ново писмо до Конгреса, като този път призоваха за пълно финансиране на Националната гвардия, която служи и за борба с наркотиците, настояха за допълнителен персонал и гарантираха, че това ще е достатъчно за постигане на значителен спад в трафика на хора и наркотици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!