А мериканската Агенция за национална сигурност (АНС) е събирала по около 200 млн. есемеса дневно из целия свят, чрез което е узнавала за плановете на хората за техните пътувания, контактите и транзакциите с кредитни карти, пише британският вестник "Гардиън", цитиран от Ройтерс.
Програмата на АНС с кодово название "Дишфайър" е
събирала "до голяма степен всичко възможно",
посочва вестникът, като се позовава на свое изследване, извършено съвместно с телевизията "Ченъл фор".
То се основава на документи от Едуард Сноудън - бившия сътрудник на АНС, който понастоящем се укрива в Русия.
Според "Гардиън" тези документи сочат също, че британската Правителствена централа по комуникациите (Government Communications Headquarters), т.е. службата за електронен шпионаж, е ползвала базата данни на АНС, за да събира сведения за комуникации на хора в Обединеното кралство.
"Гардиън" подчертава, че от базата данни били извадени или "минимизирани" сведенията за комуникациите на телефони от САЩ, докато номерата от други страни, вкл. Великобритания били налице.
През април 2011 г. програмата "Дишфайър" е събирала средно по 194 млн. есемеса
на хора, сред които и на лица, които не са заподозрени в незаконна дейност, предава Ройтерс.
Президентът на САЩ Барак Обама е информирал вчера по телефона британския премиер Дейвид Камерън за процеса за преразглеждане на дейността на американските разузнавателни служби, ден преди да обяви реформите в тях.
Обама и Камерън са обсъдили също предстоящата мирна конференция за Сирия, унищожаването на сирийския химически арсенал, както и ситуацията в Афганистан, Пакистан и Северна Ирландия.
Специална комисия в САЩ, съставена след разкритията на Сноудън, е препоръчала на Обама да бъде увеличена защитата на личната информация на чужденци в дейността на разузнавателните служби, да се смени политиката за следене на чуждестранни лидери и да се извършат промени в методиката на АНС в събиране на данни за телефонни разговори.
В средата на декември експертите, назначени от Обама, отправиха
около 40 препоръки за реформиране на програмите за наблюдение на американското разузнаване.
"Ню Йорк Таймс" цитира тези дни запознати източници, според които Обама едва ли ще изпълни най-радикалните препоръки на своите съветници и ще поиска от Конгреса да се произнесе по най-трудните въпроси.
Тези дни Обама се срещна и разговаря и с шефовете на ЦРУ, ФБР, АНС и Националното разузнаване. Президентът имаше консултации и с изявени конгресмени, наблюдаващи на дейността на службите, сред които и изявени противници на програмата за подслушване на АНС.
Позицията на Белия дом е, че програмата за следене е законна и необходима, с оглед избягването на евентуални терористични атаки. Реформа в службите обаче е необходима, след международния скандал, избухнал в резултат на разкритията на Едуард Сноудън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!