А генцията за национална сигурност на САЩ (АНС) е
прехващала в големи мащаби телефонни разговори на френски граждани,
пише френският в. "Монд", като цитира документи, получени чрез бившия агент на АНС Едуард Сноудън.
За по-малко от един месец - от 10 декември 2012 до 8 януари 2013 г., АНС е направила 70,3 млн. записа на данни от телефонния трафик на французите, посочва на сайта си изданието, цитирано от Франс прес.
АНС разполагала с различни начини за събиране на данни. Някои телефонни номера, набирани от Франция, автоматично активират устройство, записващо определени разговори. Следят се също есемесите и съдържанието им - въз основа на ключови думи.
Освен това АНС системно архивира данни за контактите, осъществени от всеки наблюдаван номер, уточнява "Монд".
Шпионажът се води в рамките на програма с името "US-985D". Според вестника до момента нито документите на Сноудън, нито бивши служители на АНС не са разяснили значението на този код. За сравнение кодовете на аналогични програми за подслушване в Германия са "US-987LA" и "US-987LB", посочва той.
Тази серия от номера обхваща според статията кръг от държави, наричан от САЩ "трета част" и включващ Франция, Германия, Австрия, Полша и Белгия. "Втората част" се отнася за англосаксонските страни, исторически близки до Вашингтон - Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия (групата е известна като Five Eyes - петте очи).
"Първата част" обединява 16-те американски тайни служби. От документите става ясно, че АНС следи както лица, заподозрени, че са замесени в терористични действия, така и други, подбрани само защото са от света на бизнеса, политиката или работят във френската администрация.
Графика на АНС показва средно 3 млн. прехващания на данни всеки ден
с връхни точки от почти 7 млн. на 24 декември 2012 г. и на 7 януари 2013 г., уточнява изданието.
Разкритията са шокиращи и изискват обяснения, заяви френският вътрешен министър Манюел Валс, цитиран от Франс прес.
"Публикуваната днес във в. "Монд" информация е шокираща и поради това в близките часове от Вашингтон ще бъдат поискани обяснения за случилото се", заяви Валс пред радио "Йороп 1".
"САЩ са приятелска страна. Между тях и Франция съществуват тесни връзки, включително в борбата с тероризма. Ако обаче бъде доказано, че става дума за индустриален шпионаж, подслушване на високопоставени френски официални представители, за намеса в личния живот на гражданите,
такава практика е напълно недопустима.
Шпионажът от приятелска страна, от страна, която ни е съюзник, е абсолютно недопустим", подчерта вътрешният министър.
АНС е следяла и имейлите на бившия президент на Мексико Фелипе Калдерон, сочат документи, предоставени на германския седмичник "Шпигел" от Сноудън, предаде Асошиейтед прес.
Документите описват операция с кодовото название Flat Liquid
за следене на домейна на Калдерон, който е бил използван също от членове на канцеларията му.
"Мексиканското правителство категорично осъжда нарушаването на неприкосновеността на комуникациите както на институции, така и на частни граждани", гласи документ на мексиканското външно министерство.
"Подобни действия са неприемливи и незаконни, те противоречат както на мексиканските, така и на международните правни норми", посочват още от там.
Калдерон, който в момента е преподавател в Института по държавна администрация "Джон Кенеди" в Харвардския университет, не е коментирал разкритията в "Шпигел".
По-рано през годината стана известно, че
АНС е четяла имейлите на сегашния президент на Мексико Пеня Нието,
преди той да бъде избран.
Нието заяви, че ако е истина, това би било незаконен акт, и администрацията му поиска разследване.
Миналия месец пък бразилска телевизия съобщи, че САЩ са шпионирали частните интернет мрежи на "Петробраз" - най-голямото бразилско предприятие, а също и комуникациите на самата Дилма Русеф, държавният глава на Бразилия.
Обвиненията също се опираха на документи, предоставени от Сноудън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!