А генцията за национална сигурност на САЩ разработва квантов компютър, който да бъде използван за разшифроване на свръхсложни кодове в информационните системи, принадлежащи на правителствата на други страни и на частни компании, пише "Вашингтон пост", позовавайки се на поредната част секретни документи, предоставени от бившия сътрудник на службата Едуард Сноудън.
Суперкомпютърът, върху който работи АНС, ще позволи на службата
да разбива паролите, опазващи банкови, медицински или държавни тайни.
Разработката е в рамките на научно-изследователска програма под названието "Проникване в особено укрепени обекти" с бюджет от около 80 млн. долара.
От документите, предоставени от Сноудън, е трудно да се заключи докъде е стигнала АНС в създаването на квантов компютър.
Според редица учени, цитирани от "Вашингтон пост", едва ли службата е постигнала повече успехи от гражданските специалисти в университетите и частните компании.
Не е възможно АНС да е изпреварила всички и никой да не знае за това,
казва професор от Масачузетския технологичен институт.
Все повече медии и правозащитници призовават за снизхождение към бившия консултант на американското разузнаване Сноудън, тъй като смятат, че разкритията му са в услуга на демокрацията, предава Франс прес.
"Извършеното от него може и да е престъпление..., но той направи голяма услуга на страната си", пише в. "Ню Йорк таймс" в редакционна статия.
Предвид огромната стойност на разкритата от него информация и злоупотребите, които изнесе на светло, Сноудън заслужава по-добра съдба от това да живее в изгнание, в постоянен страх и като беглец, отбелязва влиятелния всекидневник.
Време е САЩ да предложат на Сноудън сделка или известно снизхождение,
което ще му даде възможност да се върне у дома, допълва "Ню Йорк таймс", апелирайки за "много облекчено наказание" за бившия консултант на Агенцията за национална сигурност.
Британският в. "Гардиън", публикувал много от шокиращите разкрития на Сноудън, изтъква, че в отсъствието на демократична и надеждна институция за надзор над разузнаването, той е дал на хората достатъчно информация за естеството на модерните практики за събиране на сведения, така че да предизвика дебати.
Приветствайки моралната сила и смелост на Сноудън, "Гардиън" изразява надежда, че американският президент Барак Обама ще използва правомощията си, за да получи Сноудън достойно отношение като изразител на будната съвест на обществото и защитник на свободата на словото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!