Уморени да плащат данъци, които финансират две далечни войни, и от планове за съживяване на икономиката, от които не виждат конкретен ефект, все повече американци подтикват своите щати да оспорват федералните закони и дори ги притискат да се отцепят.
Дали се застъпват за по-голяма власт на щатите или чисто и просто за отделянето им от Съюза, всички тези американци са съгласни в едно: дошло им е до гуша да носят на гърба си федералната държава.
Федералната държава загуби моралния си авторитет, нашето правителство се подчинява на заповедите на Уолстрийт, обяснява за Франс прес Томас Нейлър, бивш професор по икономика и лидер на движението за Втората Върмонтска република.
"Империята се руши! Искате ли да потънете с "Титаник" или предпочитатет да намерите друго решение, докато все още е възможно?", пита той.
Активно още преди избирането на Барак Обама за президент на САЩ, движението анти-Вашингтон се разрасна с рецесията, засилената намеса на държавата в икономиката и експлозията на националните разходи, твърди Джейсън Сорънс, професор в университета на Бъфало, щата Ню Йорк.
Днес се говори за обявяване на федералните закони за невалидни на щатско ниво и за отцепване по-често, отколкото през 1865 г. (когато завършва Гражданската война между добре развитите индустриални северни щати и селскостопанските южни щати), заяви Къркпатрик Сейл от института Мидълбъри, изучаващ самоопределението.
Активни отцепнически групировки съществуват в момента в поне 10 щата, сред които южният Тексас, североизточният Върмонт, тихоокеанският Хавай и северозападната Аляска.
Губернаторът на Тексас Рик Пери неотдавна изненада всички, като намекна на среща на консерватори, че е за отцепването.
Независим от 1836 до 1845 г., този южен щат преживява последното си отделяне през 1861 г., когато се присъединява към други 10 робовладелски южни щата срещу Севера. Едва след четири години гражданска война и 620 хил. загинали, Съюзът е възстановен.
Отделянето е единственият ни отговор, тъй като федералната държава е в упадък и не може да бъде възстановена, докато функционира сегашната политическа система, заяви Дейв Мънди, говорител на Тексаското националистко движение.
Първоначално САЩ са замислени като "конфедерация на независими щати, свързани помежду си чрез обща отбрана и търговски интереси", допълва той, изразявайки съжаление, че с годините федералната държава е придобила прекомерна, според него, власт.
Но, както уточнява Джей Ар Лаб, главна редакторка на в. "Стар телеграм" във Форт Уърт, Тексас, отцепниците са само малцинство и Рик Пери отстъпва пред малка, но шумна групичка.
Докато отцепниците остават маргинални, за сметка на това застъпниците на увеличаване властта на щатите започват да добиват реално влияние.
Например половината от американските щати отказаха да приложат новите федерални норми за въвеждането на документи за самоличност (лични карти).
Освен това 13 щата легализираха употребата на марихуана за медицински цели в разрез с федералния регламент.
Друг признак на независимост - южният щат Тенеси и северозападната Монтана не се смятат длъжни да се подчиняват на федералните наредби за производство на оръжие и муниции.
Все пак остава малко вероятно отцепниците да станат толкова силни, че да предизвикат отделяне, прогнозира Лин Спилман, специалистка по национализма.