Много американци бързат да се запасят с всякакви оръжия, които може да бъдат забранени съгласно обмисляна федерална мярка, пише британският в. "Индипендънт".
Това се случва в момент, в който американският град Нютаун продължава да скърби за жертвите на масовото убийство в местно училище, а във Вашингтон правителството се чуди как да се справи с пристрастеността на своите граждани към огнестрелните оръжия.
Собственици на оръжейни магазини съобщиха за
наплив от клиенти,
нетърпеливи да се сдобият с автоматично оръжие като това, с което Адам Ланза уби 26 души преди седмица.
В Америка има тъжна традиция след всеки подобен масов
разстрел да се увеличават продажбите на оръжия. Отчасти тя се
дължи на усещането на хората, че имат нужда от по-голяма огнева
мощ, за да се защитават. Това обяснява защо след трагедията в
Нютаун нараснаха продажбите на специални
ученически раници,
подплатени с устойчив на куршуми материал.
Производителите им твърдят, че те служат добре като щитове при стрелба в класните стаи, посочва изданието.
Сега обаче към тези фактори се прибавя и страхът на любителите на оръжия, че може да бъдат наложени нови ограничения. Затова те бързат да си купят желаните оръжия, преди да е станало твърде късно, изтъква вестникът.
Президентът Барак Обама подкрепи връщане на забраната на автоматичните оръжия, изтекла преди девет години, и създаде работна група, която да потърси и други начини за предотвратяване на масови убийства като това в Нютаун.
Оттогава продажбите са се увеличили още повече, констатира "Индипендънт".
В сряда Обама призова за създаването на нов закон за контрол върху оръжията идния месец и обеща, че незабавно ще застане зад него с политическата си тежест.
Той възложи задача на вицепрезидента Джо Байдън да проучи проблема с насилието с огнестрелни оръжия в Америка. Обама обаче уточни, че подкрепя правото на гражданите да носят оръжия.
"Може никога да не узнаем всички причини защо се случи тази трагедия - заяви Обама. - Но ако има дори едно нещо, което можем да направим, за да предотвратим подобни събития, ние всички имаме дълбокото задължение да опитаме".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!