Американските икономисти Томас Джей Сарджънт и Кристофър Симс днес бяха удостоени с Нобеловата награда за икономика за 2011 г.
Те са отличени за изучаването на въздействието на макроикономическата политика върху икономиката, предаде Ройтерс.
Кралската шведска академия на науките обяви, че наградата от 10 милиона шведски крони (1,5 милиона долара) е признание за техните "емпирични изследвания на причините и последиците в макроикономката".
Сарджънт работил върху структурната макроикономика, която може да се използва за анализиране на постоянни промени в икономическата политика.
"Този метод може да се приложи за изследване на макроикономическите отношения, когато домакинствата и фирмите нагаждат очакванията си успоредно с икономическото развитие", съобщи Нобеловият комитет.
Методът на Симс се основава на вектора авторегресия и показва как икономиката е засегната от временни промени в икономическата политика и други фактори, като лихвения процент на дадена централна банка.
Въпреки че двамата икономисти работели отделно, техните трудове се допълват и "се използват от учени и политици от цял свят...и техните методи са съществени инструменти в макроикономическия анализ", допълни комитетът.
Томас Сарджънт е роден през 1943 г. в Пасадена (Калифорния) и е професор в университета в Ню Йорк. Кристофър Симс е роден през 1942 г. във Вашингтон и е професор в Принстънския университет.
Нобеловата награда за икономика е единствената от шестте Нобелови награди, която не е включена в завещанието от 1895г. на създателя на приза, шведския индустриалец Алфред Нобел.
Тя е създадена от Шведската централна банка, Риксбанк през 1968 г. в чест на нейната тристагодишнина и е връчена за първи път през 1969 г.
Наградата е придружена и от парична премия от 10 милиона шведски крони (1,48 милиона долара, 1,08 милиона евро), предоставена от Риксбанк, за разлика от другите награди, които се спонсорират от Нобеловата фондация.
Всички Нобелови лауреати ще получат наградите си на гала церемонии в Осло и Стокхолм на 10 декември, годишнината от смъртта на Алфред Нобел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!