В ойната в Афганистан е най-дългият военен конфликт, който Америка е водила зад граница, и е струвала на американските данъкоплатци до момента почти 1 трилион (хиляда милиарда) долара.
След като тя приключи в края на този месец, ще се наложи да бъдат изхарчени още неколкостотин милиарда, е изчислил лондонският в. „Файненшъл таймс“, както и независими изследователи.
Около 80% от тези разходи са направени по време на президентството на Барак Обама,
който рязко увеличи американското военно присъствие в тази страна, след като пое властта през 2009 г.
Огромната сметка за 13-годишния военен конфликт, която така и не е показана в детайли от Белия дом, ще засили в САЩ скептицизма към войната, която според проучванията на общественото мнение американците смятат за „лоша идея“.
Като се вземе предвид, че войната в Ирак вече струваше на САЩ 1,7 трилиона,
според цитирано от вестника проучване, сметката за афганистанския конфликт е важен фактор за ширещото се нежелание на американската общественост и на администрацията на Обама да се намесват военно в други части на света, включително и да изпращат отново на войски в Ирак (за борба срещу джихадистите от „Ислямска държава“), пише „Файненшъл таймс“.
Вестникът е изчислил, че ако числата се коригират според инфлацията, сумата, изхарчена от САЩ за възстановяването на Афганистан – над 100 млрд. долара, е
по-голяма от стойността на Плана „Маршал“ за възстановяване на Западна Европа след Втората световна война.
За възстановяването на Европа след войната САЩ отделиха между 10 и 20 млрд. долара (оценките варират най-често между 13 и 17 млрд.) След преизчисление с инфлацията, похарчените за Европа пари са между 103 и 160 млрд. долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!