Д ейвид Кумс, адвокатът на Брадли Манинг, заяви, че ще поиска президентът Барак Обама да помилване на клиента му, тъй като смята, че "е време да се сложи край на страданията на Брад", осъден на 35 години затвор за разкриване на секретни документи, предаде Франс прес.
Адвокатът е възмутен, че войникът получава по-тежка присъда от насилниците на деца.
В молбата, която ще бъде депозирана в началото на следващата седмица, Манинг пише: "Ако откажете да ме помилвате, ще излежа присъдата си със съзнанието, че понякога е нужно да платиш висока цена, за да живееш в свободно общество", каза Кумс на пресконференция.
Джош Ърнест, говорител на Белия дом, потвърди, че
молбата ще бъде разгледана съгласно процедурата
Адвокатът каза, че самият Манинг го е утешил след произнасянето на присъдата. "Бяхме със сълзи на очите, включително аз, тъй като това значи много за нас, а това момче ме погледна и ми каза: "Всичко ще бъде наред, направихте всичко по силите си. Ще бъда добре, ще се справя", разказа Кумс.
Според защитника Манинг е много силен човек с висок морал, който би постъпил отново по същия начин.
Кумс прочете още един откъс от изявлението на войника, в което той казва, че не е възнамерявал да навреди на никого.
"Исках само да помогна на хората. Когато реших да разкрия поверителна информация, го направи от любов към страната си и от чувство за дълг към другите", пише той.
Адвокатът каза, че бившият анализатор за разузнаването в Ирак би могъл да бъде освободен условно за добро поведение, след като излежи една трета от присъдата си.
Той е подлежи на опрощаване на наказанието след 10 години,
а ако му бъде отказано, ще може да подава молба за това всяка година, подчерта Кумс.
Помолен да направи съпоставка със случая "Едуард Сноудън", Кумс отговори, че ако Сноудън му беше клиент, той би му казал, че настоящата обстановка не е благоприятна за разобличители.
Присъдата на Брадли Манинг е значителна тактическа победа, заяви вчера основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж, според който младият американски войник може да бъде освободен до пет години при опрощаване на наказанието му.
Присъдата на Манинг е сред водещите теми за западните издания.
Присъдата се оказа по-мека от очакваното,
коментира от своя страна в. "Монд".
Тя е първото подобно строго наказание за американец, изнесъл в медиите поверителни информации, отбелязва в. "Ню Йорк таймс", който преди време публикува първи заедно с още няколко издания данните, поверени от Манинг на сайта "Уикилийкс".
Тази присъда е доста сурова предвид факта, че Манинг, както твърди, е искал да насърчи дебата за американските войни в Ирак и Афганистан и пристрастеността на правителството да засекретява документи.
92 млн. документа са класифицирани ежегодно в САЩ, посочва изданието.
Манинг посрещна присъдата си достойно и това поведение може да бъде модел за Едуард Сноудън, който също може да последва съдбата му, отбелязва в. "Вашингтон пост".
Мненията за стореното от Манинг са противоречиви
Той породи дебат за прекомерното класифициране на информации в САЩ, но от друга страна изнесе документи, които поставиха в неудобно положение американските власти, без да допринесат за общонародното благо.
Присъдата е победа за администрацията на президента Барак Обама, която въпреки че беше агресивна в преследването на информатори, така и не успя да ги накаже сурово, посочва в. "Индипендънт".
Заради присъдата на Манинг защитници на гражданските права и свободи определиха вчерашния ден като тъжен в историята на САЩ, пише в. "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!