Н а днешния ден САЩ отбелязват 50-годишнината от убийството на президента Джон Кенеди в Далас.
Учудващо малко възпоменателни церемонии са предвидени за днес, но годишнината беше почетена с лавина от телевизионни програми и публикации, коментира Франс прес.
35-ият президент на САЩ беше на 46 години, когато преди половин век
беше прострелян смъртоносно от 24-годишния Лий Харви Осуалд.
Осуалд е убиецът според резултатите от официалното разследване, които обаче и днес са яростно оспорвани.
Последните допитвания до общественото мнение сочат, че за 61% от американците Осуалд не е единственият убиец на президента. Според 3/4 от американците Кенеди ще остане в историята като забележителен държавен глава, сочи допитване на "Галъп", публикувано миналия петък.
Роден в богато и влиятелно семейство от Бостън,
Кенеди е най-младият избран президент на САЩ и първият президент католик.
Той не можа да довърши първия си мандат, започнал през 1961 г. Управлението му беше белязано от Студената война и кубинската ракетна криза, поражението в Залива на прасетата в Куба и програмата "Аполо" за изпращане на човек на Луната.
Кадрите и новината за смъртта на Кенеди, прострелян в лимузина в Далас, обиколиха света и се запечатаха в колективната памет на човечеството. Заради убийството Далас дълго време беше известен като Града на омразата.
Днес на площад "Дили плаза", където бяха изстреляни смъртоносните куршуми, ще има скромна възпоменателна церемония. Камбаните в църквите в града ще забият траурно в 12,30 ч., когато беше убит президентът.
В негова памет ще има една минута мълчание. После на площада ще бъдат прочетени откъси от речи на президента Кенеди, ще бъдат произнесени молитви и ще звучи музика.
По последни данни
след убийството на Кенеди са публикувани 40 хил. книги,
в които престъплението е представено под най-различни ъгли. Преди годишнината на пазара излязоха още десетки книги.
Една от тях, озаглавена "Ако Кенеди беше жив", разказва какво би се случило със САЩ, ако Кенеди не беше убит.
Годишнината беше отбелязана от "Епъл" с разработването на приложения за iPhone, които препращат към исторически документи. Предмети, свързани с Кенеди, се продават на търг около тъжната годишнина.
Тази седмица рисунка, направена от Кенеди в навечерието на смъртта му, беше продадена за 32 хил. долара.
Президентът на САЩ Барак Обама обяви 22 ноември за Ден в памет на Кенеди.
"Преди половин век Америка скърбеше за загубата на видния политик. Кенеди призова своето поколение да служи на страната си и я поведе към величие", каза Обама.
По-важните моменти от живота на Джон Фицджералд Кенеди в дати:
29 май 1917 г.
В Бруклин, близо до Бостън, се ражда Джон Фицджералд, второто от деветте деца на бизнесмена Джоузеф Патрик Кенеди и Роуз Фицджералд, дъщеря на кмета на Бостън. Семейството е много богато и води произхода си от имигранти ирландски католици.
1936-1940 г.
Джон Кенеди учи в Харвард. Той посещава няколко пъти Великобритания, където през декември 1938 г. баща му е назначен за посланик.
1941-1945 г.
Въпреки хронични болки в гърба в резултат на болестта на Адисън Джон Кенеди постъпва в армията и участва във войната в Тихия океан. През август 1943 г. лейтенант Кенеди спасява един от своите другари, тежко ранен при потъването на торпедния им катер, който е потопен от японски ескадрен миноносец. Демобилизира се в началото на 1945 г. По-големият му брат Джоузеф, който е искал да стане политик, загива в бойна операция през август 1944 г.
1946 г.
Избран е за първи път като депутат в родния щат Масачузетс, а по-късно е преизбран през 1948 г. и 1950 г.
През 1952 г. е избран в Сената, а през 1958 г. бива преизбран.
септември 1953 г.
На 36 години се жени за 24-годишната Жаклин Бувие, млада журналистка във в. "Вашингтон Таймс Хералд". На 24 ноември 1957 г. се ражда дъщеря им Керълайн. Същата година той печели награда "Пулицър" за книга с описания на политически дейци. През 1960 г. печели първичните избори в Демократическата партия и става кандидат за президент.
януари 1961 г.
Джон Кенеди полага клетва като президент на САЩ, след като е победил с малка разлика кандидата на републиканците Ричард Никсън. Той става най-младият президент на САЩ и първият президент католик. Малко по-рано, на 25 ноември 1960 г. се ражда синът му Джон.
март 1961 г.
Кенеди създава Корпуса на мира, агенция за благотворителност в развиващите се страни.
април 1961 г.
Президентът дава разрешение за десанта на противници на Фидел Кастро в Залива на свинете в Куба, който завършва с разгром
май 1961 г.
Дава старта на космическата програма "Аполо", чиято цел е изпращане на американец на Луната. Увеличава числеността на войниците, бойната техника и военните съветници във Виетнам.
октомври 1962 г.
Напрежението между САЩ и СССР е в своя пик по време на кризата с ракетите, които Съветският съюз разполага в Куба. Хрушчов изтегля ракетите, но с цената на отстъпки.
11 юни 1963 г.
Кенеди произнася реч, в която се ангажира активно в борбата за гражданските права на чернокожите американци.
26 юни 1963 г.
Кенеди изразява подкрепата си за гражданите на Западен Берлин с думите "Ich bin ein Berliner" (Аз съм берлинчанин).
22 ноември 1963 г.
Джон Ф. Кенеди е убит в Далас и погребан три дни по-късно във военното гробище Арлингтън, близо до Вашингтон
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!