Д имната завеса, която се извиси след дълго продължилите пожари в Амазония, най-вероятно ще предизвикат скоростно топене на ледовете във високите части на Андите, чиито обем през последните години е намалял наполовина.
Бразилски и френски изследователи стигат до заключението, след като правят връзката между отделни събития и анализират редица актуални и архивни данни, а резултатите публикуват в Nature Scientific Reports.
Увеличаването на горските пожари в световен мащаб са лоша новина за флората и фауната в горите, за хората, за биоразнообразието, за кръговрата на въглерода.
Новото изследване развива предишните теории и хипотези за негативното влияние на увеличаващите се горски пожари върху живота на Земята и топенето на ледниците.
При масовото горене на биомаса в атмосферата се освобождават частици, включително и черен въглерод, които поглъщат светлината, намаляват отражателната способност на снега и го стимулират да се топи по-бързо.
За да установят дали отделянето на тези частици вследствие на пожарите в Амазония могат да повлияят негативно на боливийския ледник Зонго, екипът, воден от Нютон де Магалаес Нето, от държавния университет в Рио де Жанейро, изследва данни за горските пожари, движението на отделените в атмосферата частици, дъждовете и топенето на ледниците, събирани от 2000 до 2016 г.
Учените установяват, че по-леките частици, изхвърлени в атмосферата вследствие на изгарянето на биомаса, лесно могат да стигнат до Андите и да се приземят върху снеговете.
Изследователите се фокусират върху 2007 г. и 2010 г., когато горските пожари се увеличават вследствие на Ел Ниньо, който предизвика огромна суша в региона.
Учените заключват, че частиците, отделени от горенето на огромни количества биомаса, могат да ускорят топенето на ледовете с до 14% на годишна база.
Екипа на Де Магелаес Нето добавя, че процентът може да варира в зависимост от наситеността на прахови частици в снега върху ледниците.
„Изгарянето на биомаса в югозападна Амазония…не може да се приема като регионален проблем”, предупреждават авторите на изследването.
„Вместо това трябва да разберем, че това има ефект в континентален мащаб”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!