Н яколко висши британски адвокати, включително Амал Клуни, са получили предупреждение за възможни санкции, наложени от президента Доналд Тръмп, които биха могли да повлияят на способността им да влязат в Съединените щати.
Според публикация на Financial Times от миналата седмица, Министерството на външните работи на Обединеното кралство е информирало няколко водещи адвокати относно евентуалните санкции от администрацията на Тръмп заради правните съвети, които те са предоставили на Международния наказателен съд (МНС) по повод съдебно дело за военни престъпления срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху и бившия министър на отбраната Йоав Галант.
През февруари Тръмп издаде изпълнителна заповед 14203, "Налагане на санкции на Международния наказателен съд", в която британският адвокат и прокурор на МНС Карим Хан беше посочен като първия адвокат, изправен пред евентуални американски санкции във връзка с работата си по това дело.
Ако действително бъдат наложени санкции срещу още британски адвокати, Амал Клуни, която е на 47 години и притежава британско гражданство, може да бъде възпрепятствана да влезе в Съединените щати, където заедно със съпруга си Джордж Клуни притежава недвижим имот.
Дело пред Международния съд
Амал Клуни е родена в Бейрут, Ливан през 1978 г. и две години по-късно семейството ѝ емигрира във Великобритания, бягайки от гражданската война. Тя израства в Бъкингамшир, после следва в Оксфорд и Нюйоркския университет. Клуни е допусната да практикува право в САЩ, след като става член на адвокатската колегия на Ню Йорк през 2002 г., както и в Англия и Уелс.
PEOPLE се обърна към Министерството на външните работи на Обединеното кралство, както и към представители на Амал Клуни и нейните правни камари за повече информация относно възможните санкции. Представител на Джордж Клуни отказа да коментира доклада на Financial Times.
През ноември 2024 г. МНС издаде заповеди за арест на Нетаняху и Галант, обвинявайки ги във военни престъпления и престъпления срещу човечеството във връзка с офанзивата на Израел в Газа. Израелските лидери отхвърлиха обвиненията, наричайки ги “абсурдни и фалшиви лъжи.”
Съдът обвини и трима починали лидери на палестинската групировка Хамас, която организира атаката срещу Южен Израел на 7 октомври 2023 г.
Изпълнителната заповед на Тръмп от февруари 2025 г. подчертава, че тъй като нито Израел, нито Съединените щати са страни по Римския статут — международния договор, разполагащ с МНС —, съдът “злоупотреби с властта си, като издаде неоснователни заповеди за арест” срещу Нетаняху и Галант. И Израел, и САЩ подписаха Римския статут през 2000 г., но никога не го ратифицираха. Палестина става страна по договора през 2015 г., което разширява юрисдикцията на МНС над престъпления, извършени на нейна територия.
Правни последствия
Международният адвокат Александро Мария Тирели обяснява пред PEOPLE, че има съществен риск британските адвокати да се сблъскат с американски санкции, и че Клуни и нейните колеги действително могат да се окажат подложени на ограничения за влизане в Съединените щати.
Февруарската заповед на Тръмп се основава на Закона за международните извънредни икономически правомощия от 1977 г., Закона за националните извънредни ситуации от 1976 г. и Закона за имиграцията и гражданството от 1952 г., известен още като Законът Маккаран-Уолтър. IEEPA дава на президента правото да замразява активи, да забранява влизане в САЩ и да спира икономически транзакции на физически лица, определени като “враждебни към американските интереси”.
Тирели допълва, че изпълнителната заповед не изисква доказателства за наказателна присъда или провеждане на надлежен процес. Какво представлява “заплаха” в този контекст остава по преценка на самата администрация. Освен това липсва процедура за обжалване — официално санкционираните ще трябва да обжалват във федерален съд, позовавайки се на “нарушаване на правото на справедлив процес”, “злоупотреба с изпълнителната власт” или “нарушаване на професионалната свобода”.
Продължителното съдебно производство може да трае между шест и 24 месеца, като през цялото това време санкциите остават в сила, а влизането в САЩ – отказано, допълва Тирели.
Спор с международни принципи
Има много малък прецедент както за подобни хипотетични санкции, така и за потенциалните им правни средства срещу чуждестранни адвокати. Тирели отбелязва, че “няма абсолютно никакви данни за минали санкции на САЩ срещу чуждестранни адвокати само за упражняване на професионални правни функции.”
Спорно е, че евентуалните санкции противоречат пряко на Основните принципи на ООН за ролята на адвокатите (1990 г.), според които правителствата са длъжни да гарантират, че адвокатите “(a) са в състояние да изпълняват всичките си професионални функции без сплашване, възпрепятстване, тормоз или неправомерна намеса; (б) са в състояние да пътуват и да се консултират свободно със своите клиенти както в собствената си страна, така и в чужбина; и (в) няма да търпят или да бъдат заплашвани с наказателно преследване или административни, икономически или други санкции за каквото и да е действие, предприето в съответствие с признатите професионални задължения, стандарти и етика.”
Относно американската опозиция, през март 2025 г., когато Тръмп инструктира главния прокурор Пам Бонди да заплаши със санкции адвокати, адвокатски кантори и съдии, които са представлявали или са се произнесли срещу него, Американската асоциация на адвокатите излезе с твърда позиция:
“Ние отхвърляме усилията за подкопаване на съдилищата и професията,” се казва в изявлението на ABA. “Няма да мълчим пред усилията да преработим адвокатската професия в нещо, което възнаграждава тези, които са съгласни с правителството, и наказва тези, които не го правят.”
Повече снимки вижте в Нашата галерия!