В ластите в Япония спасиха един и същ алпинист от склоновете на планината Фуджи два пъти в рамките на една седмица. 27-годишният мъж беше издирен и спасен първо във вторник, след като се почувства зле, съобщи полицията на префектура Шизуока за CNN в понеделник. Спасителите се отзоваха отново в събота, когато той се връща, за да вземе свои вещи, включително мобилен телефон, които беше оставил при първия инцидент, предаде CNN.
Алпинистът — китайски студент, живеещ в Япония — успява да достигне върха на 3776 метра, преди да развие височинна болест при първото си изкачване. При второто си изкачване на планината е спасен от надморска височина над 3000 метра, отново след като се почувства зле. Животът му не е в опасност, информира полицията.
RISKING IT ALL FOR A PHONE
— PhilSTAR L!fe (@philstarlife) April 28, 2025
A man in his 20s was airlifted from Japan's Mount Fuji then rescued again from its steep slopes just days later because he returned to find his phone, according to media reports. READ: https://t.co/rTNrPuvtzm pic.twitter.com/x7R9QCTXkm
Този двоен опит се е случил извън официалния сезон за катерене на Фуджи — периодът между 10 юли и 10 септември, когато условията и инфраструктурата са подходящи за катерачи.
Повече мерки за безопасност
Според официалния сайт на Фуджи всички пътеки извън сезона са затворени, навигационните знаци са премахнати, а хижите, тоалетните и помощните пунктове не работят. За справяне с пренаселеността и инцидентите, местните власти въвеждат нови правила за сезон 2025, включително такса от 4000 йени ($28) за разрешително за изкачване и задължителна онлайн резервация, тъй като достъпът ще бъде лимитиран до 4000 посетители дневно.
Това е двойно увеличение спрямо туристическия данък от 2024 г. Преди въвеждането му даренията бяха доброволни.
Проблеми и нови изисквания
Нарастващият поток от катерачи създава не само проблеми с тълпите, но и рискове за здравето. Някои туристи пристигат без подходяща екипировка – дори по сандали и джапанки, или без достатъчно вода, което неминуемо води до спасителни акции.
Като отговор, префектура Шизуока — началната точка на три от четирите основни пътеки — въвежда задължително обучение по безопасност с кратък изпит за бъдещите катерачи. Допълнително ограничение се въвежда по отношение на достъпа – през определени часове планината ще бъде затворена за посетители, които не са резервирали нощувка в хижа. Така властите се надяват да намалят риска от инциденти при опити за еднодневно изкачване.
Опазване на планината за бъдещето
„Чрез силно насърчаване на всеобхватни мерки за безопасност за изкачване на планината Фуджи, ние ще гарантираме, че планината Фуджи, съкровище на света, ще бъде предадена на бъдещите поколения“, заяви губернаторът на Яманаши Кутаро Нагасаки. Новите правила целят да запазят безопасността на посетителите и да осигурят устойчивото ползване на това природно и културно богатство.