Alphabet, компанията майка на технологичния гигант Google, вече не гарантира, че никога няма да използва изкуствен интелект (AI) за цели като разработване на оръжия и инструменти за наблюдение.
Фирмата е пренаписала принципите, ръководещи използването на AI, като е премахнала раздел, който изключва употреби, които „вероятно ще причинят вреда“.
В публикация в блог старши вицепрезидентът на Google Джеймс Маника и Демис Хасабис, ръководител на AI лабораторията Google DeepMind, защитиха този ход. Те подчертаха, че бизнесът и демократичните правителства трябва да работят заедно върху AI, който „подкрепя националната сигурност“.
Сред експертите и професионалистите в сферата на изкуствения интелект се води ожесточен дебат за това как трябва да се управлява тази мощна технология, доколко търговските печалби трябва да определят нейната посока и как най-ефективно да се предпазят хората от потенциалните рискове. Спорове има и около използването на AI на бойното поле и в технологиите за наблюдение.
В блога се посочва, че оригиналните принципи на компанията относно AI, публикувани през 2018 г., се нуждаят от актуализация с оглед на развитието на технологията.
Despite Google parent Alphabet announcing a plan to invest $75 billion on its AI buildout, the company’s shares slid in after-hours trade https://t.co/Rm5gKvUv9E pic.twitter.com/faGDNgsFvq
— Reuters Business (@ReutersBiz) February 5, 2025
„Милиарди хора използват AI в ежедневието си. AI се превърна в технология с общо предназначение и платформа, която безброй организации и лица използват за изграждане на приложения. Той се премести от нишова изследователска тема в лабораторията към технология, която става все по-разпространена като мобилните телефони и самия интернет“, се казва в публикацията в блога.
В резултат на това се разработват нови базови принципи на AI, които биха могли да ръководят общи стратегии, допълва съобщението.
Хасабис и Маника също така подчертават, че геополитическият пейзаж става все по-сложен.
„Ние вярваме, че демокрациите трябва да водят в развитието на AI, ръководени от основни ценности като свобода, равенство и зачитане на човешките права“, пише в публикацията.
„И ние вярваме, че компаниите, правителствата и организациите, споделящи тези ценности, трябва да работят заедно, за да създадат AI, който защитава хората, насърчава глобалния растеж и подкрепя националната сигурност.“
🚀 Alphabet to invest $75B in 2025 to supercharge #AI! Boosting compute power, data centers & efficiency with Gemini 2.0, Flash Thinking & Android XR. The AI race heats up vs. Microsoft, Meta & China’s Deep Seek! 🔥 #Tech #AIInvestment #DeepTech #GoogleAI #AIforeveryone pic.twitter.com/cYzo0Mo8VH
— AI For Everyone (@AI4E1official) February 5, 2025
Публикацията в блога излезе непосредствено преди финансовия отчет на Alphabet за края на годината, който показа резултати под пазарните очаквания, довеждайки до спад в цената на акциите. Това се случи въпреки 10% увеличение на приходите от дигитална реклама – най-големият източник на доходи на компанията, допълнително стимулиран от разходите за избори в САЩ.
В доклада си за приходите компанията обяви, че ще инвестира 75 милиарда долара в проекти, свързани с изкуствен интелект, през 2025 г. – с 29% повече, отколкото анализаторите на Уолстрийт очакваха.
Alphabet залага на инвестиции в инфраструктура за управление на AI и приложения, включително търсене, базирано на AI.
AI платформата на Google Gemini вече се интегрира в горната част на резултатите от търсенето в Google, предоставяйки AI-генерирани писмени резюмета, както и се появява в новите модели телефони Google Pixel.
Още от самото начало, много преди настоящата вълна от дискусии относно етиката на AI, основателите на Google Сергей Брин и Лари Пейдж определиха фирменото мото като „Не бъди зъл“.
След преструктурирането на компанията под името Alphabet Inc. през 2015 г., мотото се промени на „Направи правилното нещо“.
През годините обаче служители на Google многократно са изразявали несъгласие с решенията на ръководството. През 2018 г. компанията отказа да поднови договор за работа с AI за Пентагона, след като хиляди служители подписаха петиция и някои подадоха оставки.
Те се опасяваха, че „Проект Мейвън“ е първата стъпка към използването на изкуствен интелект за смъртоносни цели.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!