П родължителността на живота в Русия е намаляла с почти седем месеца и това се дължи на войната и консумацията на твърд алкохол, смята руски демограф, цитиран от изданието Newsweek.
Алексей Ракша, който е специалист в статистиката за раждаемостта и смъртността, направи коментара пред руската бизнес медия Vpost.
Защо има значение
Ако спадът в продължителността на живота в Русия наистина се дължи на войната, поне отчасти, това разкрива един от многото последици от смъртоносната война. Миналата година руските сили, воюващи срещу Украйна, претърпяха най-големия брой жертви за всяка година от началото на пълномащабната инвазия на Владимир Путин, според Киев.
Това има икономическо въздействие поради компенсациите за семействата на загиналите, високите заплати, необходими за привличане на нови войски, и недостига на работници, който се изостря.
Миналата година очакваната продължителност на живота в Русия е спаднала с почти седем месеца от 73,41 години през 2023 г. до 72,84 години, според предварителните данни на Росстат.
„Няма причини за такова намаление, освен войната и твърдия алкохол“,
каза Ракша и добави: „Дори е по-ниско, отколкото си мислех“.
Той твърди, че консумацията на алкохол се е увеличила през годините на войната, но приписва проблема „в по-голяма степен“ на това, което смята за „вредна правителствена регулация“ – той не вярва, че има достатъчно регулация за твърдияалкохол.
За последно имаше по-значителен спад през 2020 г., когато удари пандемията от COVID-19. Между 2020 г. и 2021 г. очакваната продължителност на живота е спаднала от 73,34 години на 70,06 години.
Когато руският президент Владимир Путин встъпи в длъжност за пети път през май 2024 г., той каза, че
една от целите му е да увеличи продължителността на живота в Русия до 78 години до 2030 г.
Георгий Филимонов, губернатор на Вологодска област на Русия, който също обвинява консумацията на алкохол за смъртността в Русия, каза миналата година: „Не можем да стоим безучастни, докато нашите сънародници умират. Ако населението измира, и то като във война, кой ще дойде на тяхно място?“.
Той добави: „Нанасят се непоправими щети на здравето на бъдещите поколения, на икономиката, на нашия обществен, социален и културен живот. И всичко това се случва в условията на мир, а не на фронтовата линия“.
Какво следва
Москва въведе някои ограничения върху алкохола, но предишни лидери, включително съветски, се опитаха да променят алкохолните навици в Русия с ограничен успех.
Междувременно по отношение на войната Путин каза в четвъртък, че Русия е съгласна по принцип с предложението на САЩ за прекратяване на огъня, но все още трябва да бъдат договорени ключови условия. Той подчерта, че всяко споразумение трябва да доведе до траен мир и да се справи с първопричините за конфликта.