П о последни данни 120 хил. украински войници са загинали в борбата с руската инвазия. Броят на ранените украинци е около 200 хиляди. Тези, които са оцелели - някои от тях са загубили крайниците си - са изправени пред изтощителен път на възстановяване. В Мексико една уникална програма им предлага подкрепа, предава Voice of America (VOA).
Павло Найда е украински войник, който възстановява живота си, след като губи част от крака си в битка, близо до Бахмут, през август 2023 г.
Найда оставя настрана работата си като софтуерен разработчик, за да се присъедини към украинската армия малко след нахлуването на Русия през февруари 2022 г. Започва като пехотинец и скоро преминава към специализирани роли, като работа с противотанкови установки, ракетни установки и безпилотни самолети.
Пътят му към възстановяването го отвежда в Мексико, където се присъединява към проекта „Аксолотъл“ - програма, която помага на ранени украински войници.
Инициативата е кръстена на мексиканско земноводно, известно със своите регенеративни способности, и се ръководи от Илона Длужинска, основател на Асоциацията на украинската диаспора в Мексико.
Асоциацията си партнира с украинското посолство и мексиканските медицински институции, за да предложи цялостна физическа и емоционална рехабилитация на войници като Найда. Той се съсредоточава върху адаптирането към новата си протеза, върху това да се научи да ходи отново и да възвърне своята независимост.
Специалисти като Рохас Варгас, който има богат опит в работата с пациенти от въоръжени конфликти в Южна Америка, помагат за създаването и поставянето на протези.
„Разглеждаме биомеханично как ще компенсираме засегнатата или загубена част и след това подготвяме пациента да се адаптира към протезата, като започваме с проекти и прототипи, които пасват на пациента“, обяснява Варгас.
Програмата осигурява и развлекателни дейности, за да помогне на войниците да се интегрират в мексиканската култура и да намерят радост в новите преживявания.
Найда е открила любовта си към мексиканската храна, танцуването на салса и др.
Седем други войници също са участвали в програмата, като са получили протези и грижи, които са трудно достъпни в Украйна поради войната. Длужинска се надява, че програмата ще се разшири, за да помогне на повече войници като Найда да възстановят живота си.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!