П олитиците трябва да престанат да се притесняват за финансовите и правните последици от изземването на приходите от замразени руски активи за въоръжаване на Украйна, а да признаят, че агресията на Москва представлява много по-голям риск за европейската икономика. Това е заявил високопоставен служител на Европейската централна банка (ЕЦБ) пред Politico.
"Разбира се, че средствата на агресора трябва да бъдат използвани. В обикновен геополитически смисъл украинците се нуждаят от пари и ние трябва да ги осигурим - това е в наш общ интерес", заяви в интервю управителят на Латвийската централна банка Мартинш Казакс.
Доходите от запорираното руско имущество ще се предоставят в полза на Украйна
Въпросът е дали "да събирате данъци от гражданите си, или да използвате активите на агресора... ако войната е дълга, кървава и изключително скъпа, в един момент ще трябва да посегнете към активите", категоричен е той.
Европейската комисия даде предложение, което бе прието, да бъдат използвани печалбите от замразените активи. Такива са например тези на Руската централна банка в белгийския депозитар “Евроклиър”. Така трябва да бъдат финансирани затихващите военни действия в Украйна, тъй като други източници на финансиране пресъхват, припомня Politico.
Докато Вашингтон настоява ЕС да изземе средствата, Комисията се стреми да постигне компромис с план, при който ще бъдат използвани само приходите.
ЕЦБ се противопоставя на подобни действия, тъй като има опасения, че подобен ход може да противоречи на международните закони, гарантиращи имунитета на активите на централните банки, държани в чуждестранни резерви. Тя се опасява, че това на свой ред може да застраши доверието в еврото.
"Въоръжаването на една валута неизбежно намалява нейната привлекателност и насърчава появата на алтернативи", заяви по-рано тази година управителят на Италианската централна банка Фабио Панета, като отбеляза успеха на Китай в предлагането на пазара на собствената му валута след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.
Борел: 90% от приходите от руски активи за оръжие за Украйна
Но този аргумент важи и за двете страни - каза латвиецът. Той изтъкна, че ако се допусне изчерпване на средствата за украинските военни действия, което ще окуражи руската агресия (и в крайна сметка ще ѝ позволи да възтържествува), това ще има по-широко въздействие върху доверието в Европа, което на свой ред ще се отрази и върху еврото, а оттам и върху ценовата и финансовата стабилност - основната цел на ЕЦБ.
"Ако възпиращата ни сила срещу Русия е слаба и има нападение, което надхвърля границите на Украйна ... това прави Европа по-малко надеждна", заяви Казакс.
"Така че по отношение на международната роля на еврото, изземването на активи, ще има своите последици, но алтернативата е още по-лоша”, смята той.
Той смята, че всеки негативен ефект върху международната роля на еврото вероятно вече се е проявил, след като ЕС наложи санкции на Русия и замрази активите ѝ през 2022 г.
The EU will have to seize Russian assets eventually if it wants Ukraine to win, a European Central Bank official said. https://t.co/cXuLXFgJTW
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) March 22, 2024
"Ние всички сме в Европейския съюз и нападението срещу един е нападение срещу всички. Страните, които споделят еврозоната - не мисля, че е необходимо да изреждам заключението - ако нещо се случи в някоя друга страна, това ще се отрази на цялостната роля на еврото", посочва още той.
Освен това подпомагането на военните усилия в Украйна не е в противоречие с тясната основна цел на ЕЦБ да поддържа ценова стабилност, каза Казакс, като изтъкна извънредно големия ефект на цените на енергията върху инфлационния скок през последните две години.
"Войната влияе върху икономическата способност, влияе върху доверието и в крайна сметка, разбира се, влияе върху инфлацията, а нашата цел е инфлацията. Така че тя се отразява на способността ни да постигнем целта си", казва той.
Казакс посочва, че макар позицията на ЕЦБ да е много "предпазлива" и всяко взето решение да трябва да е в рамките на международното право, като латвиец, живеещ на прага на Русия, той трудно приема аргументи, които биха могли да подсилят бившия му имперски господар.
#EU will have to seize #Russia's assets for Ukraine to win - Bank of Latvia Governor @martinskazaks https://t.co/8gGioagOJA pic.twitter.com/wV2gwHTujT
— RBC-Ukraine (@NewsUkraineRBC) March 22, 2024
"Русия няма да спре, но тя може да бъде спряна и трябва да бъде спряна. Това, което виждаме, е, че украинците са готови да го направят - но им липсват финансовите ресурси, Мирът в страната им е в интерес на Европа и западните ценности", коментира той.
Това не означава, че трябва да се паникьосваме, коментира той, посочвайки, че "физически виждаме, че Русия не е в състояние да го направи, виждаме, че битките в Украйна са много тежки".
Той се постара да уточни, че говори като "гражданин", а не като банкер.
"Това е въпрос, който политиците трябва да обсъдят и да вземат решение. Мисля, че много важен момент е, че това е геополитическа промяна и сигнал, че няма да се върнем към нормалното", смята той.
* Вижте и това видео от архива ни: Лидия Шулева: 13-ият пакет санкции срещу Русия няма да засегне икономиките на ЕС
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!