Г ръцкият министър на културата Лина Мендони е отговорила на интервю на британския си колега Оливър Дауден пред британския вестник "Таймс", в което той отново е аргументирал отказа за връщане на скулптурните групи от Партенона от Британския музей в Атина, съобщи АНА-МПА.
Пред "Таймс" Дауден повтаря аргумента, че ако се тръгне по линията на връщане на паметниците на културата в страните на произход, процесът ще е безкраен и ще лиши големите музеи от експонатите им.
"Ако тръгнеш да теглиш тази нишка, докъде ще стигнеш", е попитал реторично Дауден и отново е изтъкнал, че Британският музей принадлежи на целия свят, а преместването на скулптурите от Атина вероятно ги е спасило от унищожение при историческите превратности.
В отговора си Мендони заявява, че думите на британския министър "подсказват, че арсеналът от аргументи, които се предполага, че оправдават пребиваването на скулптурите от Партенона в Лондон, се е изчерпал".
Според гръцката министърка доводът, че ще започнат масови връщания на културни паметници по целия свят, е несъстоятелен.
"Гърция претендира само за скулптурите от Партенона, за да бъде възвърната целостта на скулптурната му украса и да бъде възстановено единството на този изключителен паметник", каза Мендони.
Тя подчерта, че твърденията за някаква буря от искания за връщане на паметници не почиват на фактите, доколкото в този момент в специалната междуправителствена комисия на ЮНЕСКО има внесено само едно искане - на Гърция за връщането на скулптурните групи от Партенона на атинския Акропол.
Голяма част от фризовете и другата скулптурна украса на античния храм са били свалени от британския лорд Елгин в началото на 19-и век и откарани в Лондон. Британската позиция е, че това е станало законно и с разрешението на османските власти.
Гърция си иска "откраднатите" фризове от Великобритания
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!