П резидентът на Украйна Володимир Зеленски предупреди, че руските сили са поставили "експлозиви" в атомната електроцентрала в Запорожие. Той направи това предположение във вечерното си обръщение във вторник (4 юли) и предупреди още за рисковете от радиация в централата, ако тя наистина се взриви.
Разположена в югоизточна Украйна, тя е най-голямата ядрена електроцентрала в цяла Европа и обикновено сама произвежда 20% от електроенергията в страната. След настъплението на руските сили централата е под контрола на Владимир Путин, след като е превзета през март 2022 г. По това време имаше опасения, че руските сили ще унищожат централата, за да възпрат настъплението на Украйна.
Мнозина може би се чудят какво би могло да се случи, ако централата наистина експлодира, и как това би се сравнило с други ядрени катастрофи. Ето какво пише Metro:
Какво става в Запорожие, съобщава се за ожесточени боеве
Колко голяма е атомната електроцентрала в Запорожие?
Централата функционира от 1984 г. и е разположена на площ от 104,7 хектара (0,5 квадратни мили) на брега на язовир "Каховка". Всеки от шестте реактора на централата може да генерира брутна електрическа мощност от 1000 мегавата. За сравнение, една средна ядрена централа в САЩ, разположена на площ от една квадратна миля, би генерирала 1 000 мегавата в своята цялост.
Водата от язовира "Каховка" е от решаващо значение за охлаждането и работата на централата. Всяко отработено ядрено гориво от реакторите се съхранява в охладителни басейни в продължение на четири до пет години, докато остатъчната енергия и радиоактивност намалеят.
Украйна се готви за ядрена „терористична атака“
Как изглежда централата в Запорожие в сравнение с Чернобил?
В сравнение със Запорожката, по-известната електроцентрала в Чернобил е много по-малка. АЕЦ "Чернобил" е имал само четири реактора и е бил в състояние да произвежда около 10% от нуждите на Украйна от електроенергия по онова време. Преди катастрофата на 26 април 1986 г. обаче е било планирано изграждането на още реактори.
От съществено значение е, че двете централи използват различни типове реактори. В Чернобил са използвани ядрени реактори RBMK-1000, проектирани от СССР. Този проект сега е широко признат като изначално погрешен и използва тръби под налягане, съдържащи обогатено гориво от уранов диоксид U-235 за загряване на водата. Получената пара е задвижвала турбините на реакторите и е произвеждала електроенергия.
За разлика от тях в Запорожие се намират шест ядрени реактора ВВЕР-1000, също проектирани от Съветския съюз. Това са реактори с вода под налягане (PWR), които произвеждат топлина от ядреното гориво в централна активна зона. След това те използват вода под налягане, за да я пренесат в парогенератор, където тя се среща с вода във втори контур, който създава пара за задвижване на турбината. От съображения за безопасност реакторите ВВЕР-1000 са затворени в защитна обвивка, която може да бъде ударена от самолет с тегло до 20 тона, без да се очакват никакви повреди.
Зеленски: Русия обмисля "терористична атака" в АЕЦ "Запорожие", Кремъл отрече
Съществува ли радиационна заплаха от АЕЦ "Запорожие"?
Запорожската атомна електроцентрала - независимо дали се контролира от руснаците или украинците - има множество предпазни мерки за безопасност. Според Международната агенция за атомна енергия последиците от руската атака засега не са засегнали основно оборудване и не са довели до промяна на нивата на радиация. Представители на САЩ също заявиха, че няма индикации за повишени нива на радиация в централата.
Какво ще се случи, ако АЕЦ "Запорожие" се взриви?
Ако настъпи експлозия - резултатите ще бъдат катастрофални. Украински политици заявиха, че съществува "реална заплаха от ядрена опасност", а външният министър Дмитрий Кулеба предупреди: "Ако тя избухне, ще бъде 10 пъти по-мащабно от Чернобил". Централата е значително по-голяма от Чернобил и взривът би убил хиляди хора в околността. В зависимост от метеорологичните условия радиацията може да бъде пренесена и в Европа, дори до Лондон. Но, за да сме наясно, вероятността за това е малка, като се има предвид, че проектът PWR е много по-безопасен от този в Чернобил.
След взрива на "Каховка": МААЕ с информация за АЕЦ "Запорожие"
Какво се случи в електроцентралата в Чернобил?
През април 1986 г. четвърти реактор в Чернобилската атомна електроцентрала, която се намира близо до град Припят в Украйна, се взриви по време на тест за безопасност. Тестът за безопасност е предназначен да симулира прекъсване на електрозахранването в централата, поради което аварийните системи за безопасност са нарочно изключени.
След експлозията избухва пожар, който не е овладян до 4 май, а през цялото време опасните ядрени отпадъци проникват във въздуха и се разпространяват в атмосферата до части от Западна Европа и СССР.
Днес тя е известна като най-тежката ядрена катастрофа в историята, като според доклад от 2005 г. 56 смъртни случая се дължат или на експлозията, или на радиацията. От тези смъртни случаи 47 са на работници от аварийните служби, а девет са на деца, починали от рак на щитовидната жлеза.
В същия доклад на МААЕ се твърди, че с течение на времето още 4 000 души могат да умрат от заболявания като рак в резултат на радиоактивното замърсяване, но някои твърдят, че броят на смъртните случаи всъщност може да нарасне много повече.
Преди руската инвазия в Украйна туристите можеха да посещават Чернобил и близкия Припят, който и до днес е изоставен, стига да имат екскурзовод и да спазват съответните процедури за издаване на разрешителни.
Някои зони, като например мазето на болницата, където са останали дрехите и инструментите на спасителите, все още са забранени поради опасения от задържаща се радиация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!