П омнете, помнете пети ноември, за измяната и заговора, все пак това е един от най-големите неуспешни заговори на всички времена. Ежегодно все още изгаряме чучела на Гай Фокс на огньове в цялата страна, като си спомняме за неуспешния опит на група католически дисиденти да взривят сградата на парламента през 1605 г.
Това е рядко културно събитие в нашия календар, което съществува, за да напомня за един неуспех. Ако обаче Фокс и неговите съмишленици бяха успели, ходът на историята щеше да се промени завинаги. За да отбележим предстоящия пети ноември, ще разгледаме някои от другите неуспешни заговори в историята и ще се замислим как би изглеждал светът ни, ако те действително бяха протекли по план.
1. Тринадесетте минути, които спасиха Хитлер
Имало е много опити за покушение срещу Адолф Хитлер, но никой от тях не е по-известен от "Заговора от 20 юли" през 1944 г., който е в основата на филма "Валкирия" от 2008 г. с Том Круз в главната роля.
Ако не беше един доста голям крак на маса, който поглъща взрива от скрита бомба и впоследствие спасява живота на Хитлер, войната можеше да приключи година по-рано.
Въпреки това има още един по-малко известен опит за покушение срещу него, който, ако е бил успешен, е можел да сложи край на войната около пет години по-рано, само два месеца след началото ѝ. Това е историята на Георг Елзер, 36-годишен дърводелец, който искал да "предотврати още по-голямо кръвопролитие" и да спре войната чрез своето дело. Тази постъпка се изразява в поставянето на гробница на времето в мюнхенска бирария, където Хитлер произнася годишната си реч.
Елзер прекарва до 35 нощи в тайна работа в бирарията, като издълбава колоната до трибуната за речи, за да скрие в нея саморъчно направената бомба. В крайна сметка съдбата ще бъде на страната на фюрера, който решава да започне речта си по-рано и да съкрати нейната продължителност, за да се върне в Берлин и да планира предстоящата война с Франция.
Хитлер приключва речта си в 21:07 ч., а бомбата се взривява в 21:20 ч. В резултат на взрива загиват осем души, а над 60 са ранени.
Operacion Valkiria con Tom Cruise (2008) pic.twitter.com/tYw2qraX02
— RUBÉN DARÍO MELÉNDEZ HERNÁNDEZ (@rudamel18) February 18, 2021
Ако Елзер беше успял, историците твърдят, че войната е щяла да бъде значително съкратена, а масовото преследване на евреите - значително намалено. Милиони човешки животи са могли да бъдат спасени, ако бомбата е била избухнала 13 минути по-рано.
2.Адското устройство на Наполеон
Подобно на Хитлер, Наполеон Бонапарт е бил изправен пред многобройни опити за покушение срещу живота му. Най-известният заговор от всички тях е извършен в Париж през 1800 г. Заговорът е известен като "Заговорът на улица Сен-Никезе". Основната му цел е да бъде убит Наполеон, който по това време е първи консул на Франция.
В нощта на Бъдни вечер роялистите поставят каруца, пълна с експлозиви, по маршрута, по който каретата на Наполеон е трябвало да отиде на опера. Възпламенителят се намира на известно разстояние. Тази нощ кочияшът на Наполеон шофирал изключително бързо, според някои заради алкохола, и скоростта, с която се появила каретата, изненадала заговорниците.
Бавният взривател също не помогнал на каузата им, което означава, че "адското устройство" се взривило едва след като каретата на Наполеон преминала и преди да пристигне тази със съпругата му Жозефина.
Ако "Малкият капрал" беше срещнал създателя си същата вечер, той никога нямаше да стане император четири години по-късно.
Като император той превръща Франция в доминираща сила в Европа и без него геополитическият пейзаж на Европа през XVIII в. щеше да бъде коренно различен. Това щеше да означава и изчезването на някои от най-известните битки и кампании в историята - Трафалгар, Ватерлоо и печално известното нахлуване на Наполеон в Русия, и това са само някои от тях.
3. Приказка за двама президенти
Досега Америка е имала 45 президенти. Малко по-малко от 10% от тях са били убити, като първият е 16-ият президент Ейбрахам Линкълн през 1865 г. Въпреки това "Великият еманципатор" можеше никога да не получи възможността да заслужи тази титла, ако заговорът за убийството му от 1861 г. се беше осъществил.
През ноември предходната година Линкълн е избран за президент. След това той планира обиколка на 70 града, която да завърши с встъпването му в длъжност във Вашингтон през март следващата година.
По време на пътуването му през Балтимор, тогава част от робски щат, предполагаем сепаратистки заговор, по-късно известен като Балтиморския заговор, става достояние на неподкупния мъж на закона Алън Пинкертон, основател на детективската агенция Пинкертон. Пинкертон е нает от железопътните власти да разследва всяка подозрителна дейност по маршрута на Линкълн.
Пинкертон се убеждава, че е замислен заговор за пробождане на новоизбрания президент, докато той сменя влака в Балтимор. Поради това плановете за пътуване на Линкълн са променени в последния момент, за да се осигури безопасното му преминаване през града, което Линкълн прави маскиран.
Историците редовно се съгласяват, че най-важният президент в историята на САЩ е Линкълн. Ако Пинкертон не беше успял да го опази, много неща щяха да се развият по различен начин. Гражданската война в САЩ можеше да има различен изход, а робите можеше да бъдат освободени много години по-късно, отколкото са освободени.
Ако това не е било достатъчно като момент на плъзгащи се врати за Америка, още по-голям такъв се е случил около 90 години по-рано.
През 1776 г., около 13 години преди бащата-основател Джордж Вашингтон да стане президент на САЩ, той едва не попада на заговор, целящ да го убие. По онова време се твърди, че ако заговорът е бил успешен, той е щял да "накара Америка да се разтрепери" и да нанесе на страната същия удар, какъвто е бил заговорът за измяна с пушек за Англия.
По това време Вашингтон е генерал в Континенталната армия - бойната сила, която представлява тринадесетте колонии в техния бунт срещу властта на Великобритания по време на Американската революционна война. Британският флот е на път към Ню Йорк, за да потуши въстанието.
Конспирация от континентални войници, както и кметът и губернаторът, се готвят да помогнат на британците при десанта им и да убият Вашингтон по време на настъпилия хаос. Убийството се пада на един от телохранителите на Вашингтон, войник на име Томас Хики.
Ако не беше невъзможността на Хики да си държи устата затворена, заговорът може би никога нямаше да бъде разкрит. В крайна сметка той се похвалил с това, което щяло да се случи, и затова се оказал обесен пред голяма тълпа за държавна измяна.
Ръководството на Вашингтон по време на Революцията е от решаващо значение, а ролята, която той изиграва по-късно, помагайки за ратифицирането на конституцията на страната, е абсолютно ключова. САЩ може би никога нямаше да се превърнат в тази държава, ако Вашингтон беше убит от тези заговорници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!