А ко Русия превземе град Бахмут в Източна Украйна, тя вероятно няма да има достатъчно сили, за да извлече стратегическа полза от този тактически успех, прогнозира Институтът за изследване на войната, предаде БТА.
Във всекидневната си сводка, която публикува на своя сайт, базираният във Вашингтон мозъчен тръст
цитира днес предупреждение от вчера на украинския президент Володимир Зеленски, че хипотетичното установяване на контрол от руските въоръжени сили над Бахмут ще им открие пътя към Краматорск, Славянск и други критично важни селища в Донецка област. Институтът за изследване на войната обаче продължава да смята, че евентуалното падане на Бахмут, което би било тактически успех, няма да донесе оперативни ползи и руската офанзива вероятно ще загуби импулс бързо след това.
При такъв сценарий Русия ще трябва да избира накъде да продължи своето настъпление
- на югозапад, по шосе Т 0504 към Константиновка (на около 20 километра от Бахмут), или на северозапад, по международен път Е40 към Славянск и Краматорск (на около 40 километра), аргументират се американските анализатори.
Според тях отслабените руски войски нямат достатъчно сили, за да настъпят едновременно и в двете направления,
и вероятно ще трябва да дадат приоритет само на едното, за да имат някакъв шанс за успех. Освен това украинската армия се е укрепила здраво и на двата пътя, с многобройни наземни комуникационни линии дълбоко в тила ѝ, отбелязва Институтът за изследване на войната и прогнозира, че всеки опит на Русия за настъпление ще ѝ струва много скъпо.
В същото време мозъчният тръст припомня,
че от началото на войната руското командване неведнъж е разтягало своите сили за офанзиви с малък брой личен състав в много направления.
Тази сутрин шефът на руската частна военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин обяви,
че неговите бойци вече контролират цялата източна част на Бахмут. Това не е потвърдено по независим път.
Стратегическата стойност на Бахмут е спорна, но градът придоби символично и тактическо значение,
предвид тежките загуби, понесени от двете страни. Това е най-дългата и смъртоносна битка от началото на руската инвазия в Украйна през февруари миналата година, отбелязва Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!