И зползването на изкуствен интелект (AI) в скрининга за рак на гърдата може да доведе до рязко увеличение на броя на пациентите, които получават лечение, показват резултатите от ново проучване.
В момента за анализ на изображенията от мамографските прегледи са необходими двама рентгенолози, за да се гарантира точността на диагнозата, предава Sky News.
Очаква се обаче AI технологията, която се тества в рамките на проучването, да позволи на един рентгенолог да извършва този процес самостоятелно, освобождавайки останалите специалисти да преглеждат повече пациенти.
Според британското правителство в изследването ще участват близо 700 000 жени.
Жените, които вече са записани за рутинен скрининг в Националната здравна служба (NHS), ще бъдат поканени да се включат в проучването на стойност 11 милиона паунда, наречено Early Detection using Information Technology in Health (Edith) („Ранно откриване чрез информационни технологии в здравеопазването“).
Общо 30 медицински центъра в цяла Великобритания ще бъдат оборудвани с новата AI технология.
AI could drive big increase in number and speed of women being treated for breast cancerhttps://t.co/IUXg95E6ju
— Sky News (@SkyNews) February 4, 2025
Според организацията Breast Cancer Now всяка година във Великобритания се диагностицират около 55 000 жени и 400 мъже с рак на гърдата.
Д-р Катрин Холидей, президент на Кралския колеж на рентгенолозите, заяви, че AI може да има „огромно въздействие върху радиологията“, като се има предвид „обемът и сложността на скрининга за рак на гърдата“.
Тя обаче предупреди, че проучването е „строго научно изследване“ и резултатите ще отнемат време.
„Очакваният недостиг на рентгенолози-консултанти с 40% до 2028 г. прави изграждането на капацитет в радиологията неотложен приоритет“, добави д-р Холидей.
Отбелязваме Световния ден за борба с рака
Клер Роуни, изпълнителен директор на Breast Cancer Now, подчерта, че всяка промяна в програмата за скрининг на рак на гърдата трябва да бъде подкрепена с доказателства, че „всяка нова иновация или инструмент са безопасни и ефективни за жените“.
Правителството също така събира доказателства, които да помогнат за формирането на национален онкологичен план.
Целта е да се намерят нови начини за трансформиране на лечението на болестта и за намаляване на смъртните случаи.
Очаква се подобрения в изследванията, диагностиката, скрининга, лечението и превенцията.
"We hope that it will result in faster diagnosis and hence faster treatment."
— Sky News (@SkyNews) February 4, 2025
Health and Social Care Minister @karinsmyth talks to @KayBurley about a trial using artificial intelligence (AI) in breast cancer screening. https://t.co/u234TIEhbW
📺 Sky 501 and YouTube pic.twitter.com/iu06KuBjET
Специално внимание ще бъде отделено и на редките форми на рак, включително тези, които засягат деца.
Професор Питър Джонсън, национален клиничен директор по онкология, заяви:
„NHS диагностицира повече случаи на рак в ранен стадий от всякога – когато лечението е най-ефективно – но знаем, че трябва да ускорим напредъка още повече.“
„Националният онкологичен план ще ни даде възможност да направим точно това – да въведем нови идеи, да направим най-добрите практики стандартна практика и да гарантираме, че NHS остава в авангарда на новите онкологични разработки и иновации.“
Британският министър на науката и технологиите Питър Кайл заяви:
„Откриването на рака седмици по-рано може да бъде разликата между живот и смърт.“
* Във видеото: Защо у нас няма Национален скрининг за рак на гърдата
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!