К огато Русия нахлу в Украйна миналия месец, 27-годишният нигериец Ота Ейбрахам е възмутен. Той взел телефона си и написал в социалната мрежа Twitter: „Искам да се присъединя към отбора“. Но той е на 8700 км от фронтовата линия, в нигерийския град Лагос.
Ейбрахам е завършил философия и е един от стотиците африканци от страни като Нигерия, Алжир, Кения, Сенегал и Южна Африка, които казват, че са готови да вземат оръжие в ръце в битка срещу Русия, отчасти, за да избягат от мрачните перспективи, пред които са изправени много млади мъже в родните им страни.
„Знаем, че това е война, не е детска игра. Но
да си войник в Украйна би било по-добре, отколкото да си тук.
Вероятно ще ми позволят да остана, ако войната свърши, освен това ще бъда герой и ще се боря срещу неоспорим враг“, казва Ота Ейбрахам пред Би Би Си (BBC).
"The philosophy graduate is one of several hundred Africans, from countries like Nigeria and Kenya, who say they are willing to take up arms in the battle against Russia, partly to escape the bleak prospects faced by many young men at home."https://t.co/lUZYmHS8zX
— 𝕋𝕒𝕞𝕞𝕪 🇨🇦 ❄️ (@adishsoup) March 16, 2022
Около 20 000 доброволци от цял свят са се включили, след като президентът на Украйна Владимир Зеленски отправи глобален призив към чуждестранните бойци „да дойдат и да застанат рамо до рамо с украинците“. Правителството временно отмени визовите си изисквания и предложи военно оборудване и заплата на тези с валиден паспорт и военно обучение. Въпреки че няма официално потвърждение, че чуждестранните бойци ще имат право да останат в страната след войната.
Керети Усорох, нигериец, живеещ в столицата Абуджа, казва, че мотивите му за доброволчество нямат нищо общо с финансовата печалба или перспективата за гражданство. “Вече живея комфортен живот. Ако исках да отида в Европа, щях да го направя чрез образование, а не чрез война. Става дума за това да набиеш побойник – несправедливостта за един е несправедливост за всички”, казва 29-годишният адвокат.
Наемниците не са добре дошли
Но украинското посолство в Нигерия, както и в други африкански държави, трябваше да отстъпи, след като много правителства на континента не искат техни граждани да се бият в Украйна.
„Нигерия обезкуражава използването на наемници навсякъде по света и няма да толерира вербуването“, пише нигерийското външно министерство в свое изявление.
Богдан Солтис от посолството на Украйна в Нигерия каза, че те не плащат на африканци да се бият и хората трябва сами да платят полетите си, ако искат да стигнат до Европа. „Има тънка линия между чуждестранните доброволци и наемниците“, казва той. По-късно Солтис уточни, че е получил инструкция да откаже всички доброволци, дошли в посолството.
Сенегал също предупреди гражданите си да не се включват във войната
и нареди на украинския посланик да премахне публикация в социалната мрежа Facebook, която призоваваше сенегалските доброволци, наричайки усилията за набиране на хора „незаконни и наказуеми от закона“.
Алжирското външно министерство също издаде подобно нареждане до украинското посолство на своя територия. „Страната ми казва, че не ми е позволено да отида. Писах до алжирското външно министерство. Не ми отговориха, но ще пиша отново. Искам да отида в Украйна, но също така се надявам тази война да свърши възможно най-скоро“, казва 28-годишният алжирец Белхадж Хани Амир.
South Africans have been urged to not choose sides in the ongoing war resulting from the Russian invasion of Ukraine https://t.co/S5Oa2QwUwe. pic.twitter.com/BNDVG8h4h7
— City Press (@City_Press) March 16, 2022
Посланикът на Украйна в Южна Африка, Мозамбик и Ботсвана Любов Абравитова каза пред BBC, че
стотици хора от цяла Южна Африка са искали доброволно да се бият или да помагат като хуманитарни работници,
но тя не е могла да действа по техните искания, тъй чакала инструкции от техните правителства. Република Южна Африка има строг закон срещу наемниците.
Всъщност официалният уебсайт на Украйна за набиране на „международния легион“ от доброволци, който предоставя данни за контакт с местните посолства по света, вече не включва мисии в африканските страни.
„Руски братя“
Алжир, Сенегал и Южна Африка бяха сред 17-те от 54 африкански държави, които се въздържаха от гласуването в ООН за осъждане на инвазията в Украйна, тъй като искаха да избегнат враждебност от страна на Русия.
А Русия не е без подкрепа в Африка. Тя разшири влиянието си на континента – особено във военно отношение, като помага на страни като Централноафриканската република (ЦАР), Либия, Мали и Судан да се борят с бунтовници или ислямистки екстремисти.
Миналия петък руският министър на отбраната Сергей Шойгу каза, че „над 16 000 бойци“ от Близкия изток са се включили доброволно да се бият с руската армия – не е ясно дали това включва някой от Северна Африка.
Но тъй като африканските правителства ограничават набирането на собствените си граждани, не е ясно дали някой от мъжете изобщо ще стигне до фронтовата линия – а украински служител, отговарящ за регистрирането на чуждестранни доброволци, каза пред Би Би Си, че не са пристигали африканци.
Вижте още:
Украйна: Русия е изгубила до 40% от силите, с които е започнала инвазията
ПАСЕ: Русия повече не може да бъде член на организацията
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!