Ми истри, шефове на големи предприятия, високопоставени чиновници: никой не е застрахован от уволнение и арести в Казахстан, чийто президент Нурсултан Назарбаев изглежда твърдо е решил да преструктурира могъщия елит.
Последната жертва на тази чистка на високо равнище - влиятелният министър на отбраната и бивш премиер Даниал Ахметов, бе уволнен миналата седмица с президентски указ без никакво обяснение - два месеца, след като негов заместник бе отстранен заради нередности в договор за купуване на оръжие.
"Според нас, не става дума за отделни събития. През последните месеци се забелязва засилване на властта на Комитета за национална сигурност (бившия КГБ)", изтъква Сара Майкълс, експерт по страните от бившия СССР в британския аналитичен център "Оксфорд aналитика".
По думите й Ахметов несъмнено е най-влиятелният от свалените ръководители и определено е свързан с процес, който е в развитие.
Дълъг е списъкът на разследваните от силите на реда, които отговарят за антикорупционната операция.
Той включва арести и отстраняване от длъжност на ръководителя на статистическата служба, на един от заместниците му, както и разследване на бившия министър на околната среда и двама зам.-министри в същото ведомство.
Има и други важни ръководители, изпаднали в немилост
Арестуван бе например бившият шеф на държавния ядрен монополист "Казатомпром" Мухтар Джакишев, а бившият изпълнителен директор на най-голямата казахстанска банка БТA Мухтар Аблязов се укрива от властите. И двамата са обвинени в злоупотреба с десетки милиарди долари.
Преследванията на високопоставените служители, направили кариера в система, проядена от корупция, може и да са основателни, но мнозина съзират в тях ръката на Назарбаев, който управлява още от съветско време и който усеща, че властта му е застрашена.
"Мащабната антикорупционна операция стана по-интензивна, но тя е преди всичко политически мотивирана", се казва в неотдавнашен доклад на френската банка "Сосиете женерал".
Според анализа президентът "упражнява строг контрол върху политическата система, но се засилва впечатлението, че властта на режима отслабва".
Досим Сатпаев от Групата за оценка на рисковете в Алмати смята, че държавният глава, който през юли ще навърши 69 години, се опитва да въведе ред сред влиятелния елит в момент, когато зачестяват слуховете, че е зле със здравето.
Наистина смятам, че той вече не контролира политическата система както преди, но същевременно дава ясно да се разбере, че арестите стават с неговата благословия, отбелязва експертът.
Казахстан, в който голяма част от богатствата - банките и най-вече газът и петролът - са под контрола на президентското семейство,
има опит с подобни размествания на пластовете
Най-известен продължава да е случаят с Рахат Алиев, бившия съпруг на първородната дъщеря на президента, осъден задочно през 2008 г. на 40 години затвор за опит за държавен преврат и убийства.
Този диаболичен персонаж, обвинен от опозицията във всички злини, бе номер две в Комитета за сигурност, заместник външен министър и акционер в няколко печеливши предприятия.
Поради непрозрачността на казахстанския режим, експертите не са наясно за характера на заплахата, която уволнените и арестуваните са представлявали за държавния ръководител, и защо в администрацията, която става все по-изнервена, цари безпокойство.
"Обстановката е много тягостна. Преди работехме до 20 ч., сега оставаме до много късно. Хората си говорят шепнешком, дори и тези, които не са извършили никакво престъпление", разказва за Франс прес източник от една правителствена служба.
Франс прес: Чистка сред управляващия елит в Казахстан
Никой не е застрахован от уволнение и арести в страната, чийто президент Нурсултан Назарбаев изглежда е решил да преструктурира могъщия елит
22 юни 2009, 14:50
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!