С ветът на децата днес изглежда съвсем различен от този, в който са израснали техните родители.
Хитовият сериал на Netflix "Adolescence" улавя мащаба на тази разлика.
Благодарение на умелия маркетинг и широкото разпространение в социалните мрежи, почти всички вече са чували за шоуто или са го гледали. За последните две седмици сериалът е гледан от над 60 милиона души, като чупи рекорди не само във Великобритания за най-гледаният лимитиран сериал и най-гледаното заглавие в Обединеното кралство през първите две седмици след премиерата му - включително и от премира Киър Стармър.
Но успехът му не се дължи единствено на качествената кинематография – въпреки че лимитираната поредица от четири епизода е заснета с изключителна прецизност, включваща само по един кадър на епизод, което допълнително засилва емоциите и реализма. Освен това 15-годишният Оуен Купър впечатлява със забележителното си актьорско изпълнение в дебютната си роля.
Родители от цял свят гледат този сериал не само заради сюжета, но и заради посланието за децата им, което той отправя към тях.
Какво се случва с децата?
„Съществува една фраза: "Необходимо е цяло село, за да отгледаш дете". Но също така е необходимо цяло село, за да унищожиш дете, а Джейми беше унищожен", обяснява създателят на сериала Джак Торн.
Сюжетът се фокусира върху въпроса защо 13-годишният Джейми Милър убива своята съученичка Кейти с нож. Това поставя въпроса как в толкова малко момче, което още има тапети с ракети и планети в стаята, може да се крие такова чудовище? Дори и когато видим жестокостите с очите ни, въпросът остава.
Все по-често научаваме за престъпления, извършени от непълнолетни, които са били радикализирани, без родителите им да забележат или осъзнаят, че нещо не е наред. Една тревожна статистика показва, че за последното десетилетие броят на тийнейджърите, убити с хладно оръжие във Великобритания, е нараснал с 240%. Но това не е проблем, ограничен до Великобритания и не е нещо, за което можем да си затворим очите.
Този сериал предлага задълбочен поглед върху incel културата, токсичната мъжественост, мъжката агресия, влиянието на смартфоните и отношението на младите мъже към жените.
Бащата на Джейми не е агресивен, майка му не е алкохоличка, той не е бил жертва на емоционално, физическо или сексуално насилие. И все пак той се превръща в убиец, преди дори да е получил лична карта.
Защо?
Все повече говорим за влиянието на социалните мрежи върху подрастващите и скритите опасности в тях. Те изглеждат безброй - от възможност да станат жертва на сексуален тормоз и насилие, да залитнат към злоупотреба на алкохол или наркотици, до това да се радикализират до степен, в която извършват зверства. А най-страшното е, че понякога най-близките не виждат признаците на разболяващото се младо съзнание.
„Стивън ми се обади и каза, че трябва да направим сериал за момчета, които мразят момичета, и за престъпленията с ножове, които във Великобритания в момента са сериозен проблем. Така започнахме – като говорихме за мъжката ярост, за собствения си гняв, за жестокостта, която съществува в нас. Опитвахме се да изградим сложен портрет на мъжествеността: как тя се формира, как тийнейджърите преминават през подобни процеси, но все пак се оформят по различни начини“, споделя Торн.
Културата на incel, популяризирана от личности като Андрю Тейт, също намира място в сериала. Премиерата му съвпадна с разкритията, че убиецът с арбалет Кайл Клифърд е търсил онлайн женомразки подкасти и е гледал видеа на Андрю Тейт само няколко часа преди да убие три жени от семейство Хънт. Името на самозвания „женомразец инфлуенсър“ се споменава неколкократно в сериала. Но нещата не са толкова семпли и е трудно да се посочи с пръст кой точно радикализира децата.
Какво означава Incel?
Incel е термин, който добива все повече популярност, но какво всъщност означава? Не е просто женомразец, не е престъпник. Incel (съкращение от "involuntary celibate") е термин, който описва група хора, предимно мъже, които изпитват трудности в намирането на романтични или сексуални партньори. Терминът често е свързван с онлайн общности, които обикновено изразяват негативни или враждебни нагласи към жените и понякога се идентифицират с антифеминистки, мизогинистични или насилствени възприятия. В някои случаи членовете на тези общности може да развият радикални идеологии, които водят до насилствени престъпления и манталитет.
„Идеите зад incel културата са толкова привлекателни, защото дават обяснение за много неща: чувство на изолация, ниско самочувствие, усещане за непривлекателност. Те предлагат удобна причина, поради която светът изглежда настроен срещу теб – защото, според тях, той е изграден от женска гледна точка и жените държат цялата власт. (Тези идеи внушават, че) трябва да се усъвършенстваш, да тренираш, да се научиш да манипулираш и да бъдеш безпощаден“, казва Торн.
Пропастта между поколенията
Сцена от "Adolescence” улавя колко огромна е разликата между деца и родители.
Във втория епизод на шоуто детектив инспектор Люк Баскомб (Ашли Уолтърс) е в средно училище, за да разследва защо 13-годишният Джейми Милър (Оуен Купър) е убил съученичката си Кейти. Въз основа на комуникацията им в Instagram, той предполага, че двамата са били приятелски настроени, ако не и романтични. Това е така, докато синът на Баскомбт— също ученик в училището — не му казва, че е разбрал всичко погрешно.
Привидно безобидните емотикони, които Кейти коментира в Instagram на Джейми, всъщност са кодирана форма на подигравка. Динамитното емоджи представлява експлодиращо червено хапче, препратка към маносферата. Символът 100 е друго кимване на маносферата, намеквайки за теория в тези кръгове, че 80% от жените са привлечени от 20% от мъжете.
С други думи, Кейти намеква, че Джейми е incel и радикализиран.
Торн проведе интервю със CNN относно идеята за продукцията и посланието зад нея:
Как протече проучването ви за изграждането на героя на Джейми?
„Изследвах най-тъмните ъгли на интернет – Reddit, 4chan, и променях алгоритмите си. Създадох множество анонимни акаунти в основните социални мрежи и започнах да следвам очевидните фигури. Те ме насочиха към по-неочакваните, а именно тези намерих за наистина интересни. Нито едно 13-годишно дете не гледа директно Андрю Тейт. Това, което следят, са инфлуенсъри в гейминг, музика или телевизия, които вече са погълнали идеите на Тейт и ги предават по различен начин. Именно този "водопад“ ме интересуваше – как посланията на омраза достигат до младите хора“, споделя Торн.
Джейми е представен през различни гледни точки – училището, семейството, социалните медии. Къде беше грешката?
„Той беше провален от образователната система, която не му помогна. Провален беше от родителите си, които не го разбраха. Провален беше от приятелите си, които не се намесиха. Провален беше от собствената си психика и от идеите, които погълна. Всички тези фактори играят роля.“
Какво трябва да се промени, за да се предотврати радикализацията на младите мъже?
„Трябва да намерим начин да се справим със социалните мрежи. Но това е изключително трудно с хората, които ги управляват, защото няма да дойде от самите платформи. В Америка това няма да стане и чрез законодателството.
Във Великобритания се опитваме да говорим с правителството за дигиталната ера на съгласието. В Австралия социалните мрежи са забранени за деца под 16 години и отговорността пада върху платформите да ги държат далеч. Надявам се, че и във Великобритания ще започнем този разговор. В Америка обаче не знам как това може да се случи.
Днес четох за родителска група в Кент, която работи заедно, за да не позволи на децата си да получават смартфони в критичната възраст. Това е огромна стъпка, но проблемът е изключително сложен и изисква многостранни решения.“
Каква беше реакцията на родителите, които гледаха сериала?
„Беше невероятно. Най-удовлетворяващото нещо е, че родители гледат шоуто със своите деца. Дори премиерът на Обединеното кралство Кийр Стармър каза, че го е гледал с 16-годишното и 14-годишното си дете.
Близки приятели ми споделиха: „Това предизвика разговори с децата ми, каквито никога досега не сме водили.“ Това е най-високата оценка, която бих могъл да получа.“