Нюйоркската полицията задържа 71 души по време на протестите "Окупирай Уолстрийт". Само по време на митинга на Таймс скуеър в центъра на Манхатън са били задържани 42 души.
Общо, по данни на Асошиейтед прес, в демонстрациите и шествията в Ню Йорк вчера взеха участие около 5000 души. Властите мобилизираха значителни полицейски сили, включително подразделения на конната полиция. Една жена пострада.
Протестиращите излязоха с вече традиционния си лозунг "Ние сме 99%", намеквайки, че само 1% от богатите хора притежават материалните блага. Освен това активистите скандираха "Искаме работа" и "Ние сме народа, те ни продават".
В шествията и демонстрациите взеха участие студенти, безработни, профсъюзни членове, а също така представители на различни обществени движения. Много чуждестранни студенти също бяха дошли, за да видят демонстрацията.
Световните протести под названието "Окупирай Уолстрийт" започнаха в Ню Йорк на 17 септември. Участниците в тях разположиха палатков лагер до сградата на Нюйоркската фондова борса и до момента провеждат демонстрации. Те се обявяват срещу политиката на правителствата и финансовите институции, която определят като "финансов тероризъм".
Демонстрациите на недоволните носят предимно мирен характер. Те събират под своите лозунги все повече привърженици. Повечето акции са организирани с помощта на социалните мрежи, Фейсбук.
Хиляди хора по цял свят протестираха
срещу финансовите институции и икономическата политика на управляващите. В протестни акции се включиха жителите на над 900 градове в 82 страни. В италианската столица Рим те прераснаха в жестоки сблъсъци с полицията, при които пострадаха най-малко 70 души.
Италианската полиция за борба с безредици използва сълзотворен газ и водни оръдия срещу протестиращите в Рим днес, след като някои от тях разбиха витрините на магазини и прозорците на банки, подпалиха коли и хвърляха бутилки.
Някои от протестиращите са изпотрошили офисите на министерството на отбраната и на агенция по труда, като разбивали прозорците им с тояги, хвърляли пиратки и подпалвали автомобили. Повечето от проявите на насилие станали около Колизеума.
Около 8 хил. души участваха в шествие до Европейската централна банка във Франкфурт,
за да протестират срещу капиталистическите излишества, "несправедливостта" на световната финансова система и властта на банките.
10 хил. души се отправиха към канцеларията на канцлера Ангела Меркел в Берлин. В цяла Германия протестиращите са били 40 хил. по данни на антиглобализационната група Атак, организатор на протестните акции в страната.
Протестиращите във Франкфурт носеха плакати с надписи "Играете си на хазарт с нашето бъдеще", а активистите в Мюнхен призоваха хората да изтеглят влоговете си от "мръсните банки".
В Лондон, по призива на движението "Окупирай лондонската фондова борса", хиляди протестиращи се събраха в лондонското Сити, където полицията прилага мерки по "контролиране на тълпата".
В Брюксел хиляди - повече, отколкото полицията очакваше,
се вляха в протестно шествие, съобщи агенция Белга, като добави, че малка група "прилично облечени" хора повели контрапротест в началото на шествието.
Протестиращите скандирали "Ние сме 99%" - намек за мълчаливото мнозинство, което понася последиците от кризата.
В София не повече от 50-ина граждани се включиха в инициативата
"Глобален протест". Два пъти повече бяха служителите на реда, които ги ескортираха по време на протестното шествие. В 14 ч. то започна от НДК и премина по бул. "Васил Левски" до Народното събрание и храм-паметника "Александър Невски".
Марин Маринов, организатор на инициативата обясни, че целта е да се подпомогнат протестите в целия свят, насочени към постигането на истинска демокрация и спирането на финансовия натиск, оказван върху гражданите.
"Искаме реална демокрация тук и сега" - това го казват по цял свят и ние също го повтаряме, не само защото сме го прочели в Интернет, но мисля, че в България също е толкова необходимо, както примерно в Мадрид или Ню Йорк.
Разликата е, че ние сме по-бедни от тях и трябва повече да го искаме",
коментира той. Маринов припомни, че инициативата за глобалния протест тръгна именно от Мадрид. Движението - организатор вече носи името "15 октомври".
Емилия Балчева, участник в протеста подчерта, че българите, въпреки чувството за "провинциален народ", не бива да останем извън световните процеси. Според нея, причината за бедите на хората навсякъде по света е финансовата, икономическа и банкова олигархия.
Балчева бе категорична, че днешният протест не е на граждани с леви политически възгледи, а на обикновени граждани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!