С едем души бяха убити в Делхи по време на протести срещу спорния закон за гражданството в Индия. Това се случи в момент, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп направи първото си официално посещение в страната.
Полицай и шестима цивилни са загинали в най-смъртоносния ден в столицата, след като законът бе приет миналата година.
Сблъсъците настъпиха между привърженици и противници на приетия закон, който, според критици, е насочен срещу 200 милиона мюсюлмани, живеещи в Индия, пише BBC.
Опасенията са сблъсъците да продължат.
Кореспонденти твърдят, че този инцидент е смущаващ за премиера Нерендра Моди, тъй като той е домакин на президента Тръмп.
Именно заради приетия закон Моди е обвиняван в дискриминация.
Какво се договориха САЩ и Индия
Индия и САЩ ще засилят стратегическото си сътрудничество в Индийско-тихоокеанския регион, заяви днес американският президент Доналд Тръмп, цитиран от ДПА.
Тръмп каза това пред множество от 125 000 души, събрали се на стадиона за крикет в индийския град Ахмедабад, Западна Индия. Американският лидер обеща също така, че Вашингтон ще подпише с Индия сделки за милиарди долари в сферата на отбраната.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ВИЗИТАТА НА ТРЪМП В ИНДИЯ
В проявата участваше и индийският премиер Нарендра Моди.
Моди посрещна Тръмп и съпругата му Мелания на летището в Ахмедабад. Десетки хиляди хора, развяващи индийски и американски знамена, приветстваха Тръмп, докато кортежът му се придвижваше към стадиона.
Впоследствие Тръмп, придружен от съпругата си Мелания, дъщеря си Иванка и зет си Джаред Къшнър, посети историческата забележителност Тадж Махал в град Агра.
Positing at the iconic landmark, Pres Trump joked about holding a press conference, but said the sight is "truly incredible." Mrs Trump agreed, calling the Taj Mahal "lovely, beautiful." pic.twitter.com/WNugoB0bBw
— Mark Knoller (@markknoller) February 24, 2020
Donald and Melania Trump marvel at Taj Mahal during India tour https://t.co/e5UjQR6fQv pic.twitter.com/zs0Gulb1Aj
— New York Post (@nypost) February 24, 2020
Ivanka & Jared mesmerized by the gigantic Taj Mahal pic.twitter.com/4yh3Cgf5IL
— Ricky (@Ricky03076085) February 24, 2020
Подготовката в Индия заради американския президент
Части от Тадж Махал, бялото мраморно "бижу на мюсюлманското изкуство" според ЮНЕСКО, се сдобиха с козметични ремонти с кал за отстраняване на петната, докато в същото време протичаха дейности за намаляване на вонята от прилежащата река.
Преди това работници бързаха да довършат стадиона за крикети, където Тръмп произнесе речта си, като изградиха стена, за която местните жители казаха, че предназначението й е да скрие бедняшки квартал. Бездомните кучета, кравите и маймуните бяха изселени.
Donald Trump pays a visit to India and proves that he can’t pronounce words in ANY language. pic.twitter.com/WoJPVktMlJ
— The Daily Show (@TheDailyShow) February 25, 2020
Конфликтът
Зад баналностите и привидното сближаване между двамата лидери се крие връзка, влошена от търговския протекционизъм на двете правителства, пише в анализ АФП.
Доналд Тръмп нарече Индия "царя на митата" и каза преди посещението, че третата по големина икономика в Азия "удря Америка много, много тежко в продължение на много, много години".
Вместо широкообхватна търговска сделка, според предишни съобщения, Доналд Тръмп и Нерендра Моди могат да договорят по-малки споразумения, обхващащи вноса на мотоциклети Харлей Дейвидсън и американски млечни продукти, както и пактове за отбрана.
Също така на масата може да бъде доставянето на шест ядрени реактора, плод на забележително атомно споразумение през 2008 г.
Говорител на индийското правителство заяви, че петата по големина икономика в света "не би искала да се втурне към сделка", добавяйки, че въпросите, свързани с това, са "сложни".
Най-голямото препятствие, поне засега, изглежда е това, към което двете страни се стремят - търговската сделка.
Други точки на триене включват отбраната, като Русия остава най-големият доставчик на Индия, въпреки евентуалната сделка за 2,4 милиарда долара за закупуване на американски вертолети.
САЩ оказват натиск върху Индия да спре да купува ирански петрол, а американският бизнес изрази опасения относно плановете на Ню Делхи да принуди чуждестранни фирми да съхраняват личните данни на индийските потребители вътре в страната.
Във Вашингтон Индия среща критики заради рестрикциите в Кашмир и наскоро приетия закон за гражданството, за който критиците твърдят, че е антимюсюлмански и който доведе до продължаващи протести в цялата страна.
Високопоставен служител на американската администрация заяви пред репортери, че Тръмп ще изрази опасения относно религиозната свобода в нацията с индуистко мнозинство, "което е изключително важно за тази администрация".
"Загрижени сме... и мисля, че президентът ще говори по тези въпроси при срещите си с премиера Моди и ще отбележи, че светът иска Индия да продължи да отстоява демократичните си традиции, да зачита религиозните малцинства", заяви официалният представител.
Приетите от индийския парламент поправки в закона за гражданството позволява на немюсюлмани – бежанци от съседните Афганистан, Пакистан и Бангладеш да получат индийско гражданство по облекчена процедура, ако са жертва на режима в своите страни. Това предизвика недоволството на индийските мюсюлмани, които смятат, че поправките нарушават конституционните разпоредби и дискриминират част от гражданите на официално светската държава по религиозен признак.
Жителите на североизточните индийски щати се опасяват, че поправките ще докарат при тях легално милиони граждани от Бангладеш, а това не е в интерес на местното население.
Опозицията обяви, че законът има дискриминиращ характер, защото лишава мюсюлманите от възможността да получат индийско гражданство, а религиозната принадлежност не би трябвало да е условие за това.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!