Н ивата на замърсяване на въздуха в Делхи вече не са новина; те достигнаха тревожни висоти и вече са опасни за живота. Качеството на въздуха в столицата е станало толкова токсично, че поддържането на безопасност и здраве в тази среда е истинско предизвикателство.
Въпреки че Делхи е широко известен със своето замърсяване, много други страни също се борят с опасно високи нива на замърсяване. В тази статия посочваме 7-те държави, в които замърсяването надхвърля безопасните граници, което създава значителни рискове за здравето. Събрали сме важни подробности, включително нивата на AQI и основните причини за замърсяването.
Този списък се основава на данните в реално време, представени от „Замърсяване на въздуха в света: Индекс на качеството на въздуха в реално време (WAQI)“, към 28 ноември 2024 г., 17:00 ч. IST.
Индия
Наскоро Индия попадна в списъка на най-замърсените страни в света и в момента е на първо място. Градове като Делхи и Газиабад имат AQI от 269, което се счита за „много нездравословно“. Замърсяването се дължи главно на значителни промишлени емисии, отработени газове от автомобили и изгаряне на култури „Парали“. През зимата нивата на замърсяване се влошават заради дима от земеделието и метеорологичните условия, които задържат силно вредни частици във въздуха.
Сърбия
Сърбия, която е на второ място, има AQI от 172, което я поставя в категорията „нездравословен“. Замърсяването се дължи на изгарянето на въглища за производство на енергия, промишлените емисии и трафика. През зимата хората горят повече въглища, за да се стоплят, което влошава качеството на въздуха. Въпреки че има известни подобрения, замърсяването все още е голям проблем, особено в градове като Белград.
Турция
Турция е на трето място с AQI от 160, което означава, че качеството на въздуха е „нездравословно“. Замърсяването се дължи главно на промишлени емисии, изгаряне на въглища за производство на енергия и задръствания в градските центрове. Проблемът се задълбочава още повече през зимните месеци, когато се увеличават нуждите от отопление и често се използват въглища, което значително влияе на качеството на въздуха.
Мексико
Мексико се нарежда на четвърто място с AQI от 160. Основен принос за замърсяването имат промишлените емисии, отработените газове от автомобилите и селскостопанските практики. Мексико Сити, с гъстото си население, се сблъсква с лошо качество на въздуха през цялата година, а комбинацията от надморска височина, време и източници на замърсяване често задържа замърсителите във въздуха, което влошава положението.
Македония
Македония е класирана на пето място с AQI от 159, който попада в категорията „нездравословен“. Основните причини за замърсяването в Македония са промишлените емисии, изгарянето на въглища и отработените газове от автомобилите. Страната се сблъсква с особено високи нива на замърсяване през зимата поради повишеното използване на въглища за отопление.
Бахрейн
Бахрейн, на шесто място, има AQI от 156, който попада в зоната на „нездравословните“. Замърсяването в Бахрейн до голяма степен се дължи на промишлени емисии, отработени газове от автомобили и прах от пустинните ветрове. Голямата концентрация на превозни средства и продължаващият строителен бум допринасят за повишаването на нивата на замърсяване, особено в градските райони.
Уганда
Уганда е на седма позиция. Замърсяването е опасно, особено в градове като Кампала, и има AQI от 151, който се счита за „нездравословен“. Смята се, че замърсяването в тази страна е причинено от бързото разрастване на градовете, индустриалната експанзия и изсичането на горите. Много хора горят дърва и дървени въглища за готвене, което допринася още повече за замърсяването. Това прави дишането много трудно, особено в пренаселените градски райони.
Интерактивна карта с качеството на въздуха в реално време можете да следите ТУК.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!