О громен астероид с размерите на Голямата пирамида в Гиза ще премине покрай Земята днес, предупреди НАСА.
120-метровият астероид с научно име 2024 JZ ще премине покрай планетата със зашеметяващата скорост от 56 000 мили в час (90 123) - 65 пъти по-бързо от куршум.
Но все още не е необходимо да се отправяте към бункера "Страшния съд", тъй като този астероид ще премине безопасно покрай Земята на разстояние 2,6 милиона мили (4,2 милиона км).
Макар това да ви се струва далечно, астероидът все още се класифицира от НАСА като "обект, близък до Земята".
Д-р Едуард Блумер, старши астроном в Кралската обсерватория в Гринуич, заяви пред MailOnline: "Днешното преминаване изобщо не е тревожно, това не е нещо, за което трябва да се притесняваме".
"NEO са комети и астероиди, които са били изтласкани от гравитационното привличане на близки планети в орбити, които им позволяват да навлязат в съседство със Земята. Съставени предимно от лед и прахови частици, кометите първоначално са се образували в студената външна планетарна система, докато повечето скалисти астероиди са се образували в по-топлата вътрешна Слънчева система между орбитите на Марс и Юпитер", пише НАСА.
Като NEO се определя всеки обект, който се намира на разстояние по-малко от 1,3 астрономически единици (АЕ) (120,8 милиона мили) от Слънцето и следователно на разстояние по-малко от 0,3 АЕ (27,8 милиона мили) от орбитата на Земята.
Астероидите се определят като "потенциално опасни", ако се намират на разстояние до 0,05 астрономически единици (4,65 млн. мили) от Земята и са с диаметър, по-голям от 140 метра (459 фута).
Въпреки че 2024 JZ ще бъде на напълно безопасно разстояние - само 0,028 AU от Земята, от астрономическа гледна точка това се счита за относително близко разстояние.
Тази вечер ще има и още по-близко разминаване, тъй като малък астероид на име 2024 JT3 ще премине само на 12 000 мили (19 300 км) от Земята.
Въпреки това Хуан Луис Кано от Службата за планетарна защита на ЕКА успокои MailOnline, че Земята е в "абсолютна" безопасност.
Г-н Кано казва, че няма "никаква вероятност да се удари в Земята".
"Във всеки случай обект с дължина 5-10 м обикновено би се разпаднал в атмосферата, като само би освободил няколко малки метеорита на земята", казва Кано.
Наблюдението на NEO се извършва от мрежа от професионални астрономи и астрономи доброволци, които откриват обекти, преминаващи през Слънчевата система.
Благодарение на техните усилия всеки месец се забелязват десетки NEO и техните пътища се предвиждат с висока степен на точност.
Всъщност преминаването на големи обекти като 2024 JZ в орбитата на Земята е толкова обичайно, че ЕКА определя този астероид като "много често събитие".
По-голямата част на тези обекти изгарят в атмосферата на планетата и се виждат от нас като падащи звезди, а не се удрят в Земята.
Всяка година Земята преминава през няколко облака отломки, оставени от комети, които създават метеоритни дъждове като този месец Ета Аквариди.
Това, което отличава NEO от тези метеорити, е, че те са достатъчно големи, за да преминат през атмосферата без разрушаване.
И макар че днешната близка среща не е обезпокоителна, д-р Блумер казва, че съществува риск от сблъсък в някакъв момент в бъдещето.
"Ако 2024 JZ е на заплашителен курс на пресичане, това би било голям проблем, защото това е голям стар къс скала, който се движи доста бързо", споделя Блумер.
По време на Тунгуското събитие през 1908 г. астероид с размери, по-малки от половината от тези на 2024 JZ, се взривява над сибирска гора, като изравнява със земята 830 квадратни мили дървета.
Д-р Блумър посочва също, че Челябинският метеор, който повреди 7200 сгради и рани 1491 души в Русия, е бил с диаметър само 20 метра.
Най-тревожен е фактът, че Челябинският метеор не е бил открит преди това, когато се е сблъскал със Земята.
Както обяснява Кано, въпреки че понастоящем не съществува значителна заплаха, "действителният проблем се състои в това, че все още има много NEO, които трябва да бъдат открити".
За щастие НАСА вече е инвестирала в методи за защита на планетата от приближаващи астероиди.
През ноември 2021 г. космическата агенция стартира мисията DART, която изпрати спътник, който се вряза в Диморфос - астероид на около 10,9 милиона км от Земята.
Този тест показа, че при достатъчно ранен удар на малък спътник в астероид, малкият удар може да го изтласка в безопасна орбита по времето, когато той достигне Земята.
"Ако можете да стигнете до него по-бързо и по-напред, тогава всъщност трябва да направите по-малко въздействие, за да постигнете по-голямо отклонение с течение на времето", казва Д-р Блумер .
"Докато ако имате нещо, което откривате късно, тогава трябва да положите повече усилия, за да го отклоните навреме. Въпреки че тази мисия може да е била само репетиция, тя доказва, че планетата може да бъде спасена с достатъчно предварително предупреждение", заключи Блумер.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!