И ран атакува Израел с множество балистични ракети на 1-ви октомври. Социалните мрежи бяха изпълнени с видеа с ракети, падащи върху централен Израел, като много от тях са били прихванати.
Но някои очевидно са достигали земята, предизвиквайки огромни експлозии. Сирените за въздушна тревога звучаха в цял Израел, предаде Би Би Си. Над Йерусалим се чуха взривове от прехванати от израелската противовъздушна отбрана ракети. Иран изстреля множество ракети, като част от тях бяха свалени от противовъздушната отбрана на Йордания, преди да достигнат Израел.
Официалната иранска информационна агенция ИРНА обяви, че Иран е извършил "ракетна атака срещу Тел Авив", най-големият израелски град. Иранската държавна телевизия предаде изявление на Корпуса на гвардейците на ислямската революция, в което се потвърждава, че "десетки" ракети са били изстреляни към Израел и се заплашва с нова атака, ако Израел отговори. Революционната гвардия описва ракетния удар като отмъщение за убийството през юли на лидера на Хамас Исмаил Ханийе, както и на лидера на "Хизбула” Хасан Насрала в петък, както и за убийствата на ливанци и палестинци.
Израел: Лидерът на "Хизбула" Хасан Насралла е ликвидиран
Какво се знае за ракетите изстреляни от Иран към Израел
Хиперзвуковите оръжия, способни да се движат по-бързо от Мах 5 - (скорости, по-високи от пет пъти скоростта на звука - бел.ред.) - представляват значително предизвикателство за системите за противоракетна отбрана поради високата си скорост и маневреност. Иран съобщи, че ракетата му “Фатах” може да достигне скорост петнадесет пъти по-висока от скоростта на звука.
Разработването от Иран на хиперзвукова ракетна технология, по-специално на серията “Фатах”, бележи значителен напредък във военните му способности и има отражение върху динамиката на регионалната сигурност. Представянето на хиперзвуковата ракета “Фатах-1” през юни 2023 г., както съобщават различни източници, представлява ключов момент в усилията на Иран в областта на отбранителните технологии.
Разработването на ракетата “Фатах” съответства на стратегическата цел на Иран да засили възпиращите си способности на фона на продължаващото регионално напрежение.
Question for the experts.
— Ismail Farghaly( إسماعيل )𓋹🇪🇬𓂀 (@ifarghaly) October 2, 2024
Are the images of the Fattah 2 missile parts in all the posts, part of the first stage booster or the second stage with the warhead? pic.twitter.com/KuR27V1sPQ
Конструкцията на ракетата включва характеристики като подвижна дюза и способност да действа както в земната атмосфера, така и извън нея, което ѝ позволява да избегне прихващане от сложни отбранителни системи. Този технологичен скок беше подчертан по време на публичното представяне на ракетата през април, което съвпадна с годишнината от смъртта на Хасан Техрани Мохадам, считан за баща на иранската ракетна технология. Символиката подчертава значението на ракетата за отбранителната стратегия на Иран и продължаващите му усилия за постигане на баланс в сигурността чрез местни технологични постижения.
Ирански източници твърдят, че ракетата “Фатах-2”, за която за първи път бе съобщено по време на посещението на върховния лидер аятолах Али Хаменеи в аерокосмическо съоръжение на Иранската революционна гвардия (IRGC) през ноември 2023 г., е сложно допълнение към иранския арсенал. Тази ракета е снабдена със задвижване с течно гориво и може да се похвали с обсег на действие до 1 500 км, като е оборудвана с 450-килограмова бойна глава, способна да маневрира по време на полет, за да избегне противоракетната отбрана.
При проектирането на “Фатах” се използват предни аеродинамични перки в първата степен, които стабилизират и направляват траекторията му веднага след изстрелването. Втората степен съчетава поддържащ двигател с аеродинамични перки за управление на вектора на тягата (TVC) и аеродинамични перки за връщане в атмосферата (RV). Тези компоненти са от решаващо значение, тъй като позволяват на ракетата да коригира траекторията си динамично, като повишават точността ѝ и я правят по-трудна за прехващане.
Физическите размери на ракетата “Фатах” включват диаметър на тялото от около 1 метър и дължина от около 15,3 метра. Тя има значително стартово тегло от около 12 тона, което включва близо 9 тона гориво, което подчертава значителния ѝ капацитет за полезен товар. Самият апарат за влизане в атмосферата тежи около 1 тон и може да носи бойна глава с тегло между 350 и 450 килограма.
За навигация и насочване “Фатах” използва инерционен навигационен блок (INU) и глобална навигационна спътникова система (GNSS), която включва системите GPS и ГЛОНАСС - (руска алтернатива на GPS или Глобална навигационна спътникова система - бел.ред.) Тази двойна система за насочване гарантира, че ракетата може да поддържа курс с висока точност. Бойната глава на ракетата е с висока експлозивност, предназначена да нанесе значителни щети при удар.
Iranian missiles used to strike Israel and their main performance characteristics
— Ashok noorpur (@ashoknoorpur) October 2, 2024
The most modern is the hypersonic Fattah-2 there are very few air defense systems in the world that can effectively combat it#Iran #Israel #Iranian #Missile #IronDome #Lebanon #Iranattack pic.twitter.com/Rfabe2XdcE
Разработването и разполагането на “Фатах-2” подчертават значителния напредък в ракетната технология на Иран, по-специално способността ѝ да достига хиперзвукова скорост и подобрената ѝ маневреност. Смята се, че тези характеристики са предизвикателство за ефективността дори на най-усъвършенстваните системи за противовъздушна и противоракетна отбрана, които понастоящем се използват от Израел.
Военни експерти предполагат, че интегрирането на технологията, използвана в иранските ракети за изстрелване на спътници, в конструкцията на “Фатах-2” е изиграло решаваща роля за нейния оперативен успех. Особено забележително е, че ракетата е снабдена с твърдогоривен двигател, който се активира по време на терминалната фаза, за да коригира траекторията на ракетата, което допълнително усложнява усилията за прехващане.
Тези разработки отразяват по-широката военна стратегия на Иран за поддържане на силен възпиращ потенциал в нестабилен регионален контекст, където технологичното превъзходство често може да промени стратегическия баланс. По този начин въвеждането на хиперзвуковата технология в арсенала на Иран поставя нови предизвикателства пред стратезите на противоракетната отбрана в световен мащаб, като предизвиква преоценка на настоящите отбранителни позиции и способности.
Следим на живо: Напрежението в Близкия изток
Припомняме, че през април 2024 г. Иран нанесе въздушни удари срещу Израел. Експертите съобщиха тогава, че Иран е използвал новооткритата хиперзвукова ракета “Фатах-2”. Нападението, което бе извършено на 13 април 2024 г., бе насочено срещу няколко израелски въздушни бази и беляза първото бойно използване на тази усъвършенствана ракетна технология от страна на Иран. Според информация, публикувана на 15 април 2024 г. от „Press TV“, иранска държавна новинарска мрежа, Корпусът на гвардейците на ислямската революция (IRGC) успешно е разположил ракетата “Фатах-2”, поразявайки ключова израелска военна инфраструктура. ABC News потвърди от високопоставен американски служител, че ударът е засегнал две военновъздушни бази в Израел, като военновъздушната база “Неватим” е понесла значителни щети. Поразената инфраструктура включва военнотранспортен самолет C-130, писта и складови съоръжения. Междувременно друга неразкрита военновъздушна база в пустинята Негев също е била обстрелвана, макар че според съобщенията е понесла по-малко значителни щети.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Иран изстреля около 250 балистични ракети срещу Израел
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!