О стават само няколко дни до края на мандата на президента Джо Байдън и той запази няколко изненади за прощалното си обръщение в сряда вечерта. Вместо просто да обобщи мандата си, той използва възможността да отправи сериозни предупреждения за бъдещето и да призове за дълбоки промени в основополагащия документ на страната.
Мандатът на Байдън приключва в понеделник, когато ще бъде заменен от Доналд Тръмп - човек, когото той нарече екзистенциална заплаха за нацията. Предлагаме ви преглед на тази вероятно последна голяма реч в политическата му кариера, продължаваща повече от пет десетилетия:
Байдън изпрати зловещо послание за бъдещите опасности
Отиващият си президент използва възможността да отправи поредица от предупреждения към американския народ, подобно на Дуайт Айзенхауер през 1961 г., когато в прощалното си обръщение изрази загриженост за „военнопромишления комплекс“.
Байдън заяви, че „в Америка се оформя олигархия“, тъй като властта и парите стават все по-концентрирани в ръцете на малцина. Той разкритикува „технологичния индустриален комплекс“ и социалните медии, където „истината е задушена от лъжи, изречени с цел власт и печалба“. Той призова страната да продължи да се противопоставя на изменението на климата, като заяви: „Не трябва да бъдем принуждавани да жертваме бъдещето.“
Това беше сурова оценка за политик, който се гордее с оптимизма си. Въпреки това, сякаш за да докаже тезата си за дезинформацията, бъдещият директор по комуникациите и прессекретарят на Тръмп започнаха да твърдят невярно в социалните мрежи, че речта на Байдън е била предварително записана.
Президентът призова за конституционна поправка
Байдън използва речта, за да обяви едно от най-амбициозните си предложения. Той иска поправка в Конституцията на САЩ, „която да изясни, че никой президент - нито един президент - не е имунизиран срещу престъпления, които е извършил, докато е заемал поста си“.
Предложението е свързано със знаково решение на Върховния съд от миналото лято, когато съдиите постановиха, че бившите президенти имат широк имунитет за официални действия, докато са в Белия дом. Решението имаше големи правни последици, като значително повлия на делото срещу Тръмп за опит да се отмени загубата му през 2020 г. Обвиненията бяха прекратени след победата на Тръмп през ноември, тъй като действащите президенти не могат да бъдат преследвани.
В допълнение към въздействието на решението върху делото на Тръмп, Байдън беше дълбоко обезпокоен от възможността то да превърне президентите в безотговорни царе.
Байдън имаше и други идеи. Той заяви, че трябва да има по-високи данъци за милиардерите, по-строги правила за вноските в предизборните кампании, 18-годишни ограничения за мандата на съдиите от Върховния съд и забрана за търговия с акции за членовете на Конгреса.
Това беше дълго сбогуване за Байдън
Речта в сряда вечерта беше едно от няколкото събития, които Байдън организира в края на престоя си в Белия дом. В понеделник той изнесе реч за външната политика в Държавния департамент и даде няколко интервюта. Той също така посочи нови национални паметници, издаде нови правила за използването на изкуствен интелект от Америка и обяви, че е постигнато прекратяване на огъня между Израел и "Хамас".
Последната му публична изява преди встъпването в длъжност в понеделник ще бъде в неделя в Южна Каролина, където се очаква да посети Международния афроамерикански музей в Чарлстън. Щатът беше важна част от стремежа му към Белия дом преди четири години, като му помогна да си осигури номинацията на демократите.
Прощалната реч на президента не винаги е в Белия дом
Байдън избра да говори от Овалния кабинет - най-президентската от президентските зали. Той седна на Решителното бюро, а зад него бяха снимките на семейството му. Първата дама Джил Байдън, синът Хънтър и други членове на семейството, включително 4-годишният му внук Бо, седяха в кабинета, докато той произнасяше речта си.
Не всеки президент произнася реч на едно и също място. Президентът Барак Обама отиде в дома си в Чикаго за прощалната си реч. Джордж Буш-младши говори от Източната зала. Доналд Тръмп така и не призна загубата си на изборите преди четири години, но произнесе предварително записано обръщение, което беше публикувано на 19 януари 2021 г.
Байдън кимна с глава на своя вицепрезидент
В Овалния кабинет бяха и вицепрезидентът Камала Харис и съпругът ѝ Дъг Емхоф. Харис замени Байдън начело на листата на Демократическата партия, когато той се отказа от кандидатурата си за преизбиране след катастрофално представяне на дебатите. Байдън подкрепи Харис и изрази надежда, че тя ще го замени като първата жена президент на страната.
Вместо това Харис наблюдаваше как Байдън говори за плавен преход към следващата администрация.
Байдън заяви, че Харис е била „страхотен партньор“, като добави, че тя и Емхоф са станали „като семейство“. Когато той каза това, Джил Байдън се пресегна и стисна ръцете на Харис.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!