П арижкият архиепископ Лоран Улрих, който държеше жезъл, издялан от обгорели от пожара греди, тази вечер символично даде начало на церемонията по откриването на реставрирания "Нотр Дам" с три звучни потропвания по портите на катедралата, предаде Франс прес.
На грандиозната церемония по официалното отваряне на реставрираната катедрала, която през 2019 г. пострада от опустошителен пожар, присъстват 1500 високопоставени гости. Сред тях се открояват избраният президент на САЩ Доналд Тръмп, британският принц Уилям и украинският президент Володимир Зеленски, допълва Асошиейтед прес.
За президента Еманюел Макрон, който се застъпи за амбициозния петгодишен график на реставрацията, това е рядък момент на единство на фона на дълбоката вътрешнополитическа криза във Франция и заплахите, пред които е изправено президентското му наследство. Церемонията се превърна в значимо дипломатическо събитие, коментира АП.
Доналд Тръмп ще присъства на откриването на катедралата "Нотр Дам"
Освен това реставрираната катедрала отваря врати във времена на глобални вълнения, когато в Украйна и Близкия изток се водят войни. На фона на това разделение възкръсването на катедралата се превръща в рядък символ на устойчивост и единство.
"Нотр Дам" не е просто френски паметник - тя е великолепен знак на надеждата", каза управителят на катедралата Оливие Рибадо Дюма. "Това, което изглеждаше невъзможно, стана реалност", допълни той.
Събирането на световните лидери в Париж отразява значението на катедралата като светилище на общото наследство и напомняне за непреходната сила на вярата. Украинският пастор Андрий Морквас, който присъства на първата си меса в "Нотр Дам" от повече от десетилетие, намери надежда във възраждането на катедралата. "Бог е могъщ, Той може да промени нещата", каза Морквас.
#Internacionales | Este sábado París celebrará la reapertura de la catedral de Notre Dame, tras un dramático incendio el pasado abril del 2019 que forzó el cierre de sus puertas. pic.twitter.com/vp7olBiPAt
— Diario La Gaceta (@DiarioLaGaceta) December 7, 2024
ХИЛЯДИ ХОРА РАБОТЯТ ПО РЕСТАВРАЦИЯТА
Хиляди майстори – от дърводелци и каменоделци до художници на витражи, работиха денонощно през последните пет години, като използваха датиращи от веке методи за възстановяване, за да поправят или заменят всичко, което е било унищожено или повредено.
"Нотр Дам" е нещо повече от парижки или френски паметник. Това е световен монумент“, казва историкът Дамиен Берн. „Това е забележителност, емблема, отправна точка в един глобализиран свят, в който всичко се развива", каза Берн, който е член на научния съвет за реставрацията.
Първият камък на катедралата е положен през 1163 г., а строителството продължава през по-голямата част от следващото столетие, като основните реставрации и допълнения през XVII и XVIII век.
Виктор Юго помага катедралата да се превърне в символ на Париж и Франция, когато я използва като място на действието в романа си "Парижката света Богородица" от 1831 г.
Повече от 840 милиона евро се изсипват от целия свят за ремонта на катедралата според Макрон, като са останали средства за допълнителни инвестиции в сградата. Сега Католическата църква очаква катедралата да посреща около 15 милиона посетители годишно.
Археолози намериха чудеса под Нотр Дам
От катедралата съобщиха, че от днес хората ще могат да резервират предварително онлайн безплатен билет за посещение. Ще има и опашка на място за тези, които които искат да влязат без резервация.
"Нотр Дам" ще бъде отворена за посещения утре от 17:30 до 20:00 ч., но вероятно ще има ожесточена конкуренция и дълги опашки.
Непредсказуемото време наложи промени в програмата на церемонията за откриването и провали и планирания след това концерт, който ще бъде излъчен със закъснение, съобщи АФП.
Сред знаменитостите, които се появяват в трейлъра за концерта в събота по телевизионния канал France 2, са певецът и творец Фарел Уилямс и френската актриса Марион Котияр.
Класическата музика ще бъде в центъра на програмата с участието на Густаво Дудамел, на китайския пианист Ланг Ланг, южноафриканското сопрано Прити Йенде („Amazing Grace“) и други.
巴黎圣母院---大火过后的涅槃重生
— 加密|田忌 🐴 (@tianji_crypto) December 7, 2024
12/08号,全球直播,重新开放
Notre-Dame cathedral
最OG :
7p6Kea4B35VGZqnsEfJ2PuaSxM8groMGRSAYzZkSpump#memecoin #Luce #PEPE pic.twitter.com/VLhL4qYO1y
Церемонията по откриването на възстановената катедрала събира лидери от цял свят и в това е голямата роля на християнството – да приобщава и обединява, каза пред журналисти президентът Румен Радев, който е в Париж за откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам".
По думите му тя е символ на европейската култура, история и традиция и нейното успешно и впечатляващо възстановяване олицетворява способността на Европа да надмогва кризите. И в тази ситуация ние наистина сме част от този процес, изтъкна президентът, припомняйки, че българи също са дали своя принос за възстановяването на "Нотр Дам“. Това показва, че България винаги е бил неделима част от европейското историческо и духовно пространство и европейската солидарност, изтъкна държавният глава.
Искам да изразя своята признателност към френския президент Макрон за възможността заедно да открием възстановяването на един от символите на християнството, добави Радев.
Той уточни, че това събитие не предвижда двустранни срещи, но в рамките му са възможни всякакви разговори. Бъдещето на обединена Европа е немислимо без уважението и опазването на християнското и културното наследство на Стария континент, смята президентът. В програмата му е среща с генералния секретар на Съвета на Европа Ален Берсе, с когото ще дискутират ролята на най-старата европейска политическа организация да защитава човешките права, демокрацията и върховенството на закона в европейските държави, което в нашия регион, според Радев, е все още предизвикателство.
В неделя са предвидени две литургии. Изключителна система за сигурност, вдъхновена от тази на Олимпийските игри, беше инсталирана в контекста на "много високо ниво на терористична заплаха", според полицейския щаб, мобилизирани са 6000 полицаи и жандармеристи.
Вижте повече в нашата галерия:
* Във видеото: Да видиш „Нотр Дам” в пламъци: Историята на художника Николай Панайотов
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!