П остоянният представител на САЩ в ООН Саманта Пауър заяви, че и други страни са обещали подкрепа в борбата срещу джихадистите от групировката "Ислямска държава" (ИД), предадоха световните агенции.
Пауър не назова конкретни страни, нито равнището им на участие.
Пред телевизиите Си Би Ес и Ей Би Си тя посочи единствено, че 40 страни са изразили подкрепа за кампанията срещу ИД и ще обявят плановете си по-нататък.
"Не сме нанасяли въздушни удари в Сирия и всяка страна ще обяви дали иска да участва в бойни действия или да доставя военно оборудване. Ще направя прогноза - ако президентът (Обама) реши да се нанасят въздушни удари в Сирия, няма да ги нанасяме само ние", каза Пауър.
Миналата седмица Франция започна въздушни атаки срещу ИД в Ирак, но президентът Франсоа Оланд изключи такива удари да се нанасят и в Сирия или да се изпращат сухопътни войски.
В сряда президентът на САЩ Барак Обама ще изнесе реч в Общото събрание на ООН с искане за съвместни действия на международната общност срещу ИД.
Що се отнася до изпращането на сухопътни части от САЩ, Пауър повтори позицията, че "местните сили" са най-подходящи за водене на боевете с ИД. Тя добави, че обучаването на умерените сирийски бунтовници ще им помогне да се борят не само срещу ИД, но и срещу войските на сирийския режим на президента Башар Асад.
Междувременно днес северният сирийски град Айн ал Араб (наричан от кюрдите Кобани) е бил "обсаден тотално" от групировката "Ислямска държава", стремяща се да засили контрола си върху голяма част от границата с Турция, съобщи неправителствена организация, цитирана от Франс прес.
Джихадистите от тази организация, превзели над 60 селища в района от вторник насам, "напреднаха още повече и тук-таме са стигнали само на десетина километра от града", заяви за АФП ръководителят на Сирийския център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ) Рами Абдел Рахман.
Кюрдският град е разположен по средата на зоната, контролирана от ИД, и възпрепятства движението на джихадистите към границата. Ако екстремистката групировка го превземе, ще може да застраши и граничните райони още по на изток като кюрдската област около град Камишли.
От вторник вечерта в битките, продължаващи край Кобани и днес, са загинали най-малко 37 джихадистки и 27 кюрдски бойци.
Повечето жертви сред екстремистите не са сирийци, например чеченци и пришълци от страните около Персийския залив, посочи Рахман.
Мирните кюрди от града и околностите продължават да бягат в Турция в страх от бъдещи репресии, отбелязват правозащитниците.
През последното денонощие близо 70 хиляди сирийски кюрди са потърсили убежище в Турция, обяви днес Върховният комисариат на ООН за бежанците.
Бежанци от селата разказаха пред АФП, че джихадистите са обстреляли и разрушили къщите им, обезглавили са хората, останали там.
Видели, че джихадистите напредват, близо 300 кюрдски бойци от Турция са пристигнали в Сирия, за да подпомогнат местните си братя по оръжие, информира СЦНПЧ.
Сирийската опозиция в изгнание призова международната общност "да предприеме спешни действия, за да предотврати етническа чистка" в този град, добавя агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!