Д есетки хиляди камбоджанци присъстваха на честванията по случай 40-тата годишнина от падането на Червените кхмери и лидера Пол Пот на олимпийския стадион в Пном Пен.
Червените кхемри управляват Камбоджа от 1975 до 1979 г., когато режимът е отстранен от виетнамски войски. За това време той е отговорен за смъртта на над 1,5 милиона души или около 25 процента от населението. Според други сведения убитите са 2 милиона.
Това е най-големият геноцид в новата история. Хората са брутално изтезавани, оставени да умрат или погребвани живи.
Днес в страната има стотици полета на смъртта - така са наричани местата, на които жертвите са умирали от изтезания и глад. В нещо като музеи са събрани костите на загиналите.
КАК ИЗГЛЕЖДА ДНЕС ТОВА МЯСТО СНИМКИ
Едно от тези 388 полета, които са били последното, видяно от жертвите на кхмерите, се намира в Сием Реап - една от най-богатите и сигурни в днешно време области в Камбоджа. В нея луксът и мизерията са на крачка едни от други. В цялата страна като черни петна стоят и 196 затвора за всички врагове на режима, които са били убивани на принципа враг на партията.
Най-голямото поле на смъртта е в столицата Пном Пен. Само за три дни режимът успява да евакуира столицата, подканяйки жителите да напуснат, казвайки им, че американците ще пуснат бомби над града.
В Сием Реап на билбордове са написани историите на някои от загиналите, а снимки показват как хората са били принудени да напуснат домовете си, да вземат каквото могат, и да се спасяват. Описана е историята на изчезнал машинист, превозвал войници, съпруга разказва как са взели мъжа й, обвинен, че е враг, и го убили. Показани са и лидерите на режима.
На влизане в това поле, което пази мрачната история, стои билборд, на който пише, че за четири години, единствените неща, които хората са имали право да притежават, са лъжица и чиния. Всичко е взето от държавата, частната собственост става партийна. Унищожени са всички институции, децата не са на семействата си, а на партията.
Хората са убивани с жестокост - или са оставяни да умрат от глад и болести, или са убивани масово с различни средства. Някои с кирки или с химикали, днес забранени. Основните врагове са хората с образование и по-заможните. Но и всички, които не са останали, където са пратени - защото търсели закрила от капиталистическата система. Този Холокост засяга всички, а целта е била социалистическо общество.
Преди време стана ясно, че страната е приватизирала масовите гробове от времето на управлението на червените кхмери на Пол Пот, известни като “Полетата на смъртта”, предаде Ройтерс.
Пол Пот е съкращение от Political Potential - "политически потенциал". Името му е Салот Сар. Самият той умира преди да се изправи пред закона.
Режимът на Червените кхмери, чиято идеология бе описвана като смесица от краен маоизъм и национализъм, управлява с терор Камбоджа от 1975 до 1979 г.. Тогава градовете са опразнени, наложен е принудителен труд и системно са избивани всички противници на властта.
Преди години трибуналът на ООН за разследване на престъпленията, извършени от режима на Червените кхмери, се събра на първото си публично заседание в Пном Пен.
Арестуваните са Нуон Чеа, идеолог на режима на Червените кхмери, Кайнг Кхег Иев, директор на център за изтезания, той е задържан през 1999 г. от камбоджанските власти. Другите са бившият вицепремиер Йенг Сари и неговата съпруга и снаха на Пол Пот Йенг Тирит.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!